Friluftskartan eller liknande till Mobiltelefon-GPS

Re: Vattentäthet kostar

Brune; sa:
Eftersom jag tillhör dom som ibland ofrivilligt badar med kläderna på (plurrar) så sätter jag dränkbar som kriterium 1, när jag handlar saker som ska användas utomhus.

En ”normal” PDA tål inte att dränkas till skillnad mot de flesta GPSer, så dom spelar inte i samma division. Att göra elektronik dränkbar kostar pengar, så det är en orsak till prisskillnaden. Sedan är det upp till dig som konsument att välja.

Per Brune

Visst är det så. Har ju en Venture nu och den har klarat saltvatten i Norge många gånger. Men samtidigt om jag kan ja både telefon, surfplatta och GPS i samma pryl får jag väl helt enkelt ta kostnaden att byta ifall jag plurrar. Fast mer troligt är väl att man måste byta för att man hittat ett "måsta-bara-ha-program" som kräver snabbare PDA. :)
 
Re: Re: Re: Re: Lantmäteriverket

Brune; sa:
errbe; sa:
Hej, här får du mycket för pengarna, har själv en sådan apparat och är helnöjd
http://www.andres-industries.de/rugged_pda/

/Runar

Är det något mer än frakt från Tyskland och ev RAM hållare + kabel som tillkommer på dom 550 Euro den kostar ?

Per Brune

Nix, jag betalade 599 Euro för min 520 inkl Ram hållare och 12V ciggkabel, ser att den är något dyrare idag, kursen??

/Runar
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips