Friluftsgymnasium

Hej!

Det är riktigt kul att få blanda friluftsaktiviteter med plugget! Själv är jag intresserad av snowboard och att vara ute i naturen och att få göra det samtidigt som man pluggar är ju kanon! Förhoppningsvis kan man ju få jobba med det också sen i framtiden =)

jag tittade förbi en sajt när jag sökte gymnasium. Där hittade jag en del utbildningar som hade med Turism och friluftsliv att göra. Det kanske kan vara något för dig?

Jag sökte på frilufts, men det går ju söka på annat också.

http://www.gymnasium.se/__friluft___.html
 
Hylte kommun ska ha ett Vildmarksgymnasium. Hylte ligger fint till i gränslandet mellan Småland, Halland och Nordöstra Skåne.
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

embl

Avstängd
Förr så hade Hvidtfeldska gymnasiet i Göteborg några frivilliga friluftskurser och ett par klätterkurser. Bland annat skall eleverna varit i Jutenheimen och klättrat! Vet inte hur det står till med det idag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips