Från Sälka in i Norge

Mötte ett gäng i Sälka som var på väg in i Norge, frågade aldrig mer exakt, men har blivit lite nyfiken på om de skulle forsätta norrut längs Kungsleden eller hur de skulle gå, nån som har nån ide?

Sen funderar jag lite på vilken sträcka man skulle välja om man vill fjälllvandra minst två veckor och redan gått Abisko-Kvikkjokk..
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Tack! grym karta.

Har du nått tips annars vilken rutt man skulle välja, Kanske man börjar på norska sidan i Katterat.
 
Kanske man börjar på norska sidan i Katterat.
Ja Katterat är en bra plats ått börja på. Har faktiskt börjat min första vandring i Norge där.
Sen följer man stugorna (Skaffa nyckel i Abisko!) Hunddalen, Cunojaure, Caihnavagge, Gautelis och över till Sverige Hukejaure, Singi (ingen markerad led men lätt) eller Sälka. Från Sälka till Nallo, Vistas, Alesjaure, Unna Allakas, Abiskojaure, Abisko.
Om man har sin tält med, kan man variera även mer.

Härligt turomrade sommar och vinter.

Henning
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips