Från Pieskehaure till Sulitjelma by

Jag skulle vilja ha råd - och info - om vägen från Pieskehaurestugan till Sulitjelma by via Mourkihytta och Lomihytta.
Försöker finna korrekta avstånd i både svenska och norska beskrivningar men avståndsinfon skiljer sig mycket. Har inte kartan från norska sidan än.
Kanske någon kan berätta lite mer om vandringen också - gällande t ex vad, ledmärkning eller annat.
Tacksam för svar!
//Stugvärd på hemväg
 
Liten info om de olika leder finns här: https://www.utsidan.se/forum/threads/fjaellvandring-2022.93206/page-2#post-882203
På leden förbi Muorki minns jag ingen vad, den är markerad hela vägen.
På leden förbi Lomi är det för länge sedan att jag har minne om några vad, den är inte markerad på svensk sida (eller var det inte för typ 10 år sen).
Om man tar vägen förbi Muorki blir den första dagen kortare och den andra längre, vägen förbi Lomi blir den första dagen längre och den andra nästan bara grusväg ner mot byn.

Henning
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har gått ruten från Sulitelma by, förbi Låmi, var inne i Mourkistugan och gick till Pieskehaurestugan.
Vi gick på vägen från byn til anlägsvägens slut oh gick på sörsidan av Låmivattnet - erindrar det som lättgången och ganska platt.
 
Jag har gått båda vägarna, men det var längesen jag gick den södra. Vad jag minns var den södra stenigare men bra utmärkt, den norra grönskande sydsluttning med bitvis försvinnande ledmarkeringar i Norge, omarkerad men lättgången i Sverige. Några vad minns jag inte som svåra på sydsidan, på norra sidan något med lite lösa stenar, varierar säkert mycket, men vi gick utan problem en solig dag när det fortfarande var mycket snö mellan Sulitjelma och Sorjusjaure. Jag skulle välja den norra om vädret är fint! På en lång dag kan man gå från Sulitjelma hela vägen till Pieske.
 
Jag gick södra här om året, och leden var fin. Grusvägen var lite tristare. Eidevatnet var betydlitgt finare än Lomivatnet att gå utmed, det var låga nivåer i det magasinet den sommaren och med ca 30m reglerhöjd så blir det ju rätt lång ful strand.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.