Foto & Hiking rygga.

Hej,

Jag har letat runt lite efter en kombo väska för foto och vandring. Antingen finns det väskor med ett stort fack eller helt gjorda för enbart kamera saker.
Det enda jag hittar att få tag i är Manfrottos Off road Hiker camera backpack 30L, det är väl lite av den typen jag söker, men ser inte hur man fäster ett stativ och vätskesystem, och den får gärna vara lite större.


Vad jag letar efter i första hand är för dagturer.

Bärsystem av kvalité.
Kunna ha systemkamera + 1-3 objektiv. (Helst separat).
Kunna fästa ett stativ.
Regnskydd.
Ha västskebehållare (2-3L)
Sedan fack för att ha lite mat med sig och extra kläder (vandrings prylar).
Mellan ca 35-50L

Ni som vandrar och är intresserade av foto, hur löser ni det med kamerautrustningen?
 
Det finns ju lite olika varianter, spontant så verkar den du länkar vara helt ok.

Du kanske redan har kollat på lite olika varianter men här är ett par till.
Lowepro
http://store.lowepro.com/photo-sport-bp-300-aw-ii

F-stop
http://fstopgear.com/

Jag kan inte riktigt svara på din fråga om vilken kameraryggsäck men jag kan srkiva lite om hur jag gör. Jag går "inte ut" utan kameran när jag ska vandra eller för dagsutflykt.

Själv så använder jag inte någon speciell kameraryggsäck. Har under en kortare period använt en enklare modell från Lowepro, fast i slutändan så blev jag att använda en vanlig ryggsäck.

Visst blir det ett bättre skydd för kameran och det kan vara lite enklare att komma åt den om den ligger i ryggsäcken. Men i för det mesta så bär jag ändå kameran utanför ryggsäcken och har objektiv och tillbehör relativt lättåtkomligt i ryggsäcken ändå.

Det jag har med mig är kamera, två objektiv, filter, stativ och andra tillbehör som extrabatteri, blåsbälg m.m.

Småsakerna, filter, batteri och annat har jag för det mesta nedpackat i en liten 1 liters väska /http://www.snugpak.com/outdoor/pakbox-1).

Kameran med ett objektiv monterat kan jag linda in i något i ryggsäcken och till objektivet har jag en objektivpåse.

För mig så är största hindret att ta av ryggsäcken inte hur det sen känns krångligt eller inte att ta fram det andra objektivet och byta (kameran bär jag i remmen, runt nacke och axel.)

Haglöfs Vina 30 är den dagstursryggsäck som jag använder, https://xxl.se/haglofs-vina-30-ryggsack/p/1112816_2_style

Fungerar ok och är billigare.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
F-stop hade en intressant http://shop.fstopgear.com/us/product/redbull-ajna.html , bra koncept med att man kan välja storlek på kamerainsatsen, men ryggstödet ser lite oskönt ut, tror inte det kommer att fungera under en hel dag.

Har kollat runt mer på nätet idag men hittar inget som man fastnar för direkt.

Jag kanske får köra med en vanligt rygga, men det gäller hitta en som man kan fästa stativet bra på.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips