Forum kniv

Bladlägnd

  • 150 mm

    Röster: 31 28.2%
  • 100 mm

    Röster: 44 40.0%
  • 80 mm

    Röster: 35 31.8%

  • Totala väljare
    110
Paul inom internetsverige så är utsidan inte bara känt utan även prisbelönt!
Kompassringen är borta ut det gällande logotypmärket. Men det kanske skall vara nog någon gång!
 
vad är beslutet?

blev det (i samma former som tidigare):
Utsidan 2010
kompassnål
Seved # (nummer på kniven?)

eller har andra beslut fattats? eller har jag inte orkat läsa växlingarna?

bara så att det inte blir missförstånd (svårare att fixa i efterhand :))

hinner kniven med på harjakten om 3 v :) Ingen press seved1

BZ/
 
Just det. Numreringen har vi inte tagit upp! Jag antar att det inte finns plats på bladryggen likt den numrering som Fällkniven AB brukar använda sig av?

MinFllknivenF1ATS-34154.jpg


~Paul~
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Eftersom vi vill bruka knivarna, åtminstone vissa av oss. Vore det nog en fördel om numreringen satt där vi inte avser slå på knivryggen. Bladsidan långt bak verkar funkis. Har några numrerade knivar och de har det på den oslipade delen av bladet. Där har det suttit kvar trots ihärdigt bruk av redskapen.
(Småskryta med treställiga nummer verkar vara lite sent)
 
Eftersom vi vill bruka knivarna, åtminstone vissa av oss. Vore det nog en fördel om numreringen satt där vi inte avser slå på knivryggen. Bladsidan långt bak verkar funkis. Har några numrerade knivar och de har det på den oslipade delen av bladet. Där har det suttit kvar trots ihärdigt bruk av redskapen.
(Småskryta med treställiga nummer verkar vara lite sent)
Ja, där har du förståss en poäng!

~Paul~
 
Upprnbart är att det är två knivar, det unika är Utsidan, 2010, kompassnålen och numret samt att Seved gjort dem.
Forumkniv är ju själva produkten, så helst ingen kakafoni av det uppenbara.
Tycker ego.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips