Forum kniv

Bladlägnd

  • 150 mm

    Röster: 31 28.2%
  • 100 mm

    Röster: 44 40.0%
  • 80 mm

    Röster: 35 31.8%

  • Totala väljare
    110
Haha, förstår. Det här är inte helt enkelt. Hade det varit det så hade de flesta tillverkare designat ungefär samma typ av kniv med liknande bladgeometri, handtag och stål :).

Filosofin bakom den personliga preferensen varierar väldeliga och har ju att göra med vad man pysslar med mest därute i busken. Av denna anledning har vi försökt att skapa en kniv som på något sätt tilltalar många utan att vara för extremt dominerande på ett eller annat område.

När det gäller den långa kniven så är den som sagt baserad på en kompromiss mellan fiske-jakt-camping-täljkniv. Det är m a o ingen stor huggare eller delikat fickkniv.

~Paul~

Ja som sagt, det är inte lätt. Vi har försökt göra dom så allrond som möjligt. Anledningen till att det blev två knivar var ju just det att endel vill ha korta blad och endel vill ha lite längre blad och just dom två är ju lite svårt att förena i en kniv. Men som sagt den långa är ju ingen jätte huggare. Ska man ha en seriös huggare så är dom rätt stora.

Seved
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ja tack! Även om den längre kanske trots allt är mer allround etc etc så känns den korta mer unik.
De Pauls råd ska jag inte lyssna så mycket på. Han kommer ju ändå köpa båda i slutändan :)

Jamen då skriver jag upp dej som nr 5. Vad vill du ha för skaft Orange G10 eller grön canvasmicarta. Och vill du ha kydex eller läderslida.

Ha ha ja det kan du ju ha rätt i. Men är man knivfreak så är man:). Jag vet hur det är.

Seved
 
Jamen då skriver jag upp dej som nr 5. Vad vill du ha för skaft Orange G10 eller grön canvasmicarta. Och vill du ha kydex eller läderslida.

Ha ha ja det kan du ju ha rätt i. Men är man knivfreak så är man:). Jag vet hur det är.

Seved

Coolt! Hmm, om jag får vara lite besvärlig skulle jag helst ha svartröd G10. Annars Orange G10.
Slida... kydex! Läderslida kväver nästan trähantag, rent estetiskt.


Jo en fråga! Vad hände med tumrampen från pauls tidiga skiss? Tänker du fila räfflor där?
 
Senast ändrad:
1. Håller med. Eller ett snyggt, grönt micarta-handtag som ser ut som trä ;).

2. Det skulle jag gärna vilja ha.

~Paul~

1. Jopp, men jag hade redan bestämt mig för att funktionen får bli skönheten i det här fallet. Därför G10 och kydex. Tänker komplettera med fånglina i signalfärg.

2. Jag också. Därav frågan :)
 
Coolt! Hmm, om jag får vara lite besvärlig skulle jag helst ha svartröd G10. Annars Orange G10.
Slida... kydex! Läderslida kväver nästan trähantag, rent estetiskt.


Jo en fråga! Vad hände med tumrampen från pauls tidiga skiss? Tänker du fila räfflor där?

Tyvär finns inte svart/röd G10. Okey Kydex då sätter jag upp Orange G10 och Kydex. Ja jag håller med dej. Läderslida och trä skaft passar bäst.
Ja räfflingen ja, jo men det var det nog meningen att det skulle vara på "kanten" av tummgreppet.
Seved
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips