Forum kniv

Bladlägnd

  • 150 mm

    Röster: 31 28.2%
  • 100 mm

    Röster: 44 40.0%
  • 80 mm

    Röster: 35 31.8%

  • Totala väljare
    110
Ryggskott! Då ska man röra på sig lite granna... bästa medecinan, har jag hört, är att göra klart knivar!

Den som väntar på något gott väntar alltid ihjäl sig...

BZ/

He he jo jag har hört det. :). Ska prova i slutet av veckan. Ha ha ha ja knivslipning är kanske bra mot det mesta.

Seved
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Jag har fått hem etchapparten nu. Ska beställa lite papper till etsningen. Jag funderar på att ha kompassnålen och nummret på kniven, samnt mina initialer. Det kan ju inte bli frågan om nån avhandling på den lilla av naturliga skäl.

Härdningen är i fullgång.

Seved
 
Jag har fått hem etchapparten nu. Ska beställa lite papper till etsningen. Jag funderar på att ha kompassnålen och nummret på kniven, samnt mina initialer. Det kan ju inte bli frågan om nån avhandling på den lilla av naturliga skäl.

Härdningen är i fullgång.

Seved
Kanon.

Ja, absolut, det måste finnas både ditt namn samt forumlogon och dessutom serienumret.

~Paul~
 
Jag grovslipade ena skaftsidan idag. Varning taskig bild

Liten-forumkniv.gif


Seved
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips