Förslag på skidtur för nybörjare i fjällen

Hej,

Är nybörjare vintertid i fjällen, planerar nu köra en vintertur med hund på skidor och pulka, är det någon som har förslag på en bra nybörjartur.
Bor i Norrbotten så helst ska turen gå i Kiruna- eller Gällivarefjällen. Men även andra förslag tas tacksamt emot.

Mvh Boel
 
Utan mer detaljer blir det svårt att komma med ett bra förslag. Hur många dar vill du vara ute? Hur långt vill du skida per dag? Far du själv med hunden eller är ni flera? Tält eller stuga? :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips