förslag på kombinerad vandring-fiske tur önskas

Hej

Jag har fått en förfrågan om att rekommendera en tur i de svenska fjällen, under vilken man gärna även får tillfälle att fiska litet.

Då jag själv inte är någon som släpar med mig fiskespöt på mina turer, och nästan aldrig annars tar fram det för den delen heller, tänkte jag att någon här på detta forum kunde ge mig lite tips att vidarebefordra...?

Personerna (schweizare) det gäller som skall gå denna tur, är båda vana vandrare, dock ej med någon erfarenhet av de svenska fjällen. De har dock vandrat mycket i alperna.

Vilken tidpunkt är lämpligast? Område? Alla tips är upskattade.

MVH Martin
 

avslutat-1105

Avslutat
1: Padjelanta kanske? Fiske är tillåtet längs Padjelantaleden. Och om man vill ha lite högre fjäll så kan man ta en sväng in mot Sarek (fast där får man såklart inte fiska).

2: Vuoggatjålme (längs riksväg 95) är ett ganska känt fiskeställe. Kanske kan kombineras med en tur i Arjeplogsfjällen.
 

JTM

Avslutat
Jämtlandsfjällen dvs Sylarna - Storulvån - Blåhammaren. Både mete, spinnare och fluga går bra
mvh Jorma
 
Tärnasjön vid Kungsledens södra del är en höjdare. Det finns både öring och röding i sjön. Lägg därtill en fantastisk vy. Kvällsfiske där, ojojoj...

Med länsstyrelsens fiskekort kan man fiska i sjön och kringliggande småsjöar. Kortet gäller även på några andra ställen längs leden.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.