Förslag på Fjäderlätta jackor?

Jag har nu efter några års användande slitit ut min Montane Featherlite jacka som jag har använt till löpning och som allround jacka året runt när det inte ösregnat. Den var ultralätt,vindtät,vattenavstötande och andades väldigt bra och hade dessutom en luva.

Jag behöver nu köpa en ny jacka med samma egenskaper,den ska alltså vara lätt och ha hög andnings förmåga(alltså inte helt vattentät med tejpade sömmar)och kosta under 800 kronor. Obs! Det ska vara från någon butik i Sverige.

Jag har slängt några blickar på Marmot Ion Windshirt http://www.addnature.com/product.asp?dept_id=0&pf_id=MARMOTIONWINDSHIRT_S07
som verkar har bra egenskaper och som har ett bra pris.Har någon provat Marmots Ion Windshirt eller någon annan av deras Fjäderlätta jackor,och kan ge något omdöme om dom? Eller har ni några andra förslag på Fjäderlätta jackor med bra egenskaper och bra pris?
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag köpte en ion windshirt för en månad sen som jag använt en del när jag cyklat mtb och gått med packning. Jag är nöjd än så länge och har inte kommit på några direkta nackdelar än. En del hävdar att den är rätt tät men jag har inga motsvarande att jämföra med så jag vet inte. Det är inget jag upplevt som ett problem iaf under de ganska moderata aktiviteter jag använt den under. Med lång dragkedja så är den ju dock lätt att ventilera. Jo, en sak kom jag på. Den hade en tendens att glida upp när jag bar ryggsäck men det löstes med att jag satte ett resår i nederkanten.
 
Ett eget litet svar

Provade några olika lättviktsjackor på Addnature härom dagen. Jag gillade Montane Lite-Speed jacket bättre än Marmot Ion Windshirt. Lite längre, resår i nederkanten och lite mindre plastigt material. Huvan kan rullas in i kragen till skillnad från på Marmoten, och fickan är lättare att komma åt.

Tyvärr fanns inte den storlek/färg-kombination jag ville ha hemma, får se om jag beställer via nätet.

Peter
 
Precis som david skriver anses marmot ion vara (för?) tät och får relativt låga användarbetyg i de tester jag sett.
Jag har ingen egen erfarenhet av marmoten och priset 500 är väl bra!
Själv så letar jag efter en patagonia Houdini , som får bra betyg av sina användare .Nackdelar Dyr! och vet ej om den finns i sverige? Någon som vet kanske??
 
Köpte en ion windshirt, men var medveten om recensionerna. Kolla när de skrevs: ion 05 hade ett annat material än ion 06. 07:an verkar ha ett nytt material. har inte hunnit testa den ordentligt men pris och vikt var mycket bra. Det jag undrar är vad det är för material i den, det står "Banshee P-170 with Marmot Defender DWR" på hemsidan, med i jackan fanns en dri clime lapp. jag är konfunderad. Någon som vet?
 
Har också fastnat för Montane Litespeed Jacket... just för att Ion fått skäll för att vara för tät. Vill jag ha något tätt tar jag min Packaway. Men om 2007 års modell har ett nytt material så kan det åter bli ett intressant alternativ, priset är ju habilt.
 
Löparjacka/friluftsjacka

Vad är skillnaden mellan en fjäderlätt friluftsjacka och en konventionell löparjacka?

Förefallare vara i princip samma sak, eller är det något jag missar?

Uffe
 
Vad är skillnaden mellan en fjäderlätt friluftsjacka och en konventionell löparjacka?

Förefallare vara i princip samma sak, eller är det något jag missar?

Uffe

Tja, egentligen inte, men ändå. Jag har en fjäderlätt montane som jag är kanonnöjd med. Perfekt friluftare. Men den är för tät för att springa i tycker jag. En löparjacka skall verkligen vara luftig med stora ventilationsluckor. (nu tycker jag iofs att om det är mer än några plusgrader så springer man utan jacka. Löparjackor är för vintern i huvudsak)
 
Jag har oftast haft någon enkel, lätt vindtät jacka med mig, helst med helt blixtlås. Vindjackor för cykling är en favorit då de är skurna snävt och långa bak samt har tillräcklig ärmlängd. Vanliga vindblusar med kortare blixtlås som Patagonia och Montane fungerar oxså men är inte lika flexibla som vindjackor till träningsställ och cykelvindjackor just gå grund av blixtlåsskillnaden. Jag har prövat och sneglat på både Houdini och GoLights men tövar ännu i valet. Båda finns att känna på i Kbh.
//J
 
Senast ändrad:
Newline WIndpack jacket...

...röd strl XL har jag beställt hos lokala lilla sportnasaren - 94 gram/L, tight passform, långa ärmar.
Inga fickor/huvor eller annat schwammel. Strl hoppackad som en hopskrumpen nektarin.
Bra pris, 395:-, dessutom.

Annars har jag sprungit/cyklat en hel del i Crafts Mingo-cykeljacka som är suverän förutom i vikten (ca250gram/L).
 
Vad är skillnaden mellan en fjäderlätt friluftsjacka och en konventionell löparjacka?

Förefallare vara i princip samma sak, eller är det något jag missar?
Uffe

Jag vill ha huva på min jacka, det brukar inte finnas på löparjackor. Dessutom är många löparjackor lite korta i ärmarna. Helt ok när man springer men stramar om man t ex vill sitta i skräddarställning och laga mat på stormköket.

I övrigt är det nog ingen större skillnad. Hittar man en lätt löparjacka av bra material utan en massa avtagbara ärmar, nätfoder, muddar mm så är den säkert utmärkt som friluftsjacka.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips