Flaskhållare som tar 1.5l flaskor

Hej hej!

Jag har en längre tid varit på jakt efter stora flaskhållare. Dom skall klara av att hålla en vanlig 1.5liters petflaska.

Jag har själv ute på vägarna sett folk ha med 1.5 liters. Men jag vet inte var dom får tag på flaskhållarna. Jag har frågat runt på flera cykelhandlare utan framgång. Jag har börjat kamma av internet även där utan resultat. I en gamal tråd här på utsidan skriver Janne Corax om en modell som sväljer stora flaskor. Denna modell hittar jag inte.

Självklart kan man bygga egna lösningar. Det är kanske det andra har gjort. Fast det hade varit smidigt om set gick att köpa redan färdigbyggda.

Jag vore glad om någon av er satt på en bra lösning.
Tack på förhand!
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Tack för alla bra förslag!

Jag visste att utsidan kan. Nu skall jag bara bestämma mig, beställa och montera. Återkommer med resultatet.

Tack igen!
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.