• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Fjällvandringsvän

Letar efter en vän att planera och genomföra fjällvandring med detta år. Du lär inte ångra dig. Jag kan vara riktigt trevlig om vi kommer bra överens ;) Skämtåsido. Jag är noggrann och seriös, söker jämlike här då ingen i min omedelbara närhet har samma sug efter aktivitet och friluftsliv som jag. Det underlättar om du bor kring Örebro.
 
Tjena. Bor i Örebro. Kryllar inte av folk i min närhet som är lika intresserad som jag av att vara ute i fjällen. Skicka ett mail så kan vi snacka lite.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag kommer bo i Mariestad om en månad, det är inte så långt bort från Örebro! Skulle gärna också vandra i fjällen. Har hyffsat med vana men mest av vinterfjäll!
 
Fransila; sa:
Jag kommer bo i Mariestad om en månad, det är inte så långt bort från Örebro! Skulle gärna också vandra i fjällen. Har hyffsat med vana men mest av vinterfjäll!

Mariestad är nästgårds ;) Ser att du har många intressen. Spännande. Har du några planer för att "värma upp" inför en ev vandring i fjällen?
 
Kinnekunneleden tycker jag låter som ett bra förslag! Hänger du på? Annars ska jag upp till Ammarnäs för att gå på tur över påsk! Men nästan vad som helst i friluftsväg är av intresse! Några förslag?
 
Nja jag har varit i Sarek en gång tidigare, åkte då till Ritsem med buss vidare med båt och så gick vi till Saltoloukta. Tanken är denna gång att ta en annan rutt.

Några förslag ?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips