Jag har själv sovit ute när det blåst över 25 m/s i vindbyarna. Det var på Ölands alvar och jag tältade på en mycket vindutsatt plats, men jag använde ett Hilleberg Unna som klarade vindstyrkan galant. Men utan rätt kunskap hade jag kanske inte förankrat tältet ordentligt och då hade det kunnat gå galet.Klart att inte utrustningen är allt men här tycker jag att huvudproblemet verkar vara en dålig kombination av kunskap, val och utrustningen.
Det han gjorde hade nog fungerat om han haft ett bättre tält men när han inte hade det borde han i det minsta ha flyttat på sig.
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Fjällvandrare död i Ultevis naturreservat i Jokkmokk kommun
- Trådstartare Niblet
- Start datum
Med jämna mellanrum sker incidenter i Sverige med folk från kontinenten som ger sig upp i svenska fjäll utan tillräckliga kunskaper om vädret här. För några månader sedan blev en tysk man strandsatt med sin bil längs en skogsväg när snön började falla. Kanske trodde han att vägen plogades på vintern.Men tydligen var belgaren inte insatt i vilket väder som var möjligt den tiden på året. En del utländska skribenter talar on "freak storm" men det var inget freak över den, helt normal väder som kan ske den tiden på senhösten.
Aktuellt
ANNONS
Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro
Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...
Hej,Jag har nu läst igenom utredningen om Storm de Beuls död i Jokkmokksfjällen. Utredningen är på 68 sidor och jag har fått ut 52 sidor. De sidor som sekretessbelagtsär de som innehåller fotografier av Storm som togs där han hittades på fjället och på Gällivare sjukhus. I det material jag fått ut har vissa uppgifter maskats.
240130 02.36 inkom ett larm från en Garmin Inreach Mini via JRCC till SOS Alarm. Nödsändaren larmade från östra delen av Nuortajvásj/Njunjes vidgränsen till Ultevis’ fjällurskogs naturreservat. Från Inreachen skickades tre förinställda meddelanden: ”Severe injury. Send help”, ”Natural disaster. Need assistance”och ”Medical emergency. Need assistance”. Därutöver skrev Storm ett eget meddelande: ”Storm.”. SOS Alarm gjorde flera icke framgångsrika försök att komma i kontakt med Stormvia hans nödsändare och telefon de följande timmarna. Man försökte även kontakta hans anhöriga i Belgien. Vädret i det område från vilket Storm larmade uppgavs kl. 4.00 vara0°C, 20 m/s i medelvind och 32 m/s i byvind. En ambulanshelikopter skickades från Gällivare sjukhus efter kl. 10.00. I media har det förekommit uppgifter om att Storm hittats 2 km från den platshan larmade från. I utredningen framkommer dock att Storms kropp hittades i närheten. Han var delvis täckt av snö och ”helt invirad i sin tältduk, även ansiktet”. Helikopterpersonalenberättar ”All utrustning vi fann kring honom stoppade vi ner i hans ryggsäck, och det låg en del utrustning kring honom i själva tältduken”. I den lista över Storms tillhörighetersom polisen upprättade i Gällivare nämns ingen sovsäck. Ej heller någon ID. Storms mor har i intervjuer sagt att hennes son hade förfrysningsskador på fötter och underben. I utlåtandetfrån Rättsmedicinalverket nämns lesioner på fötter och nedre halvan av underbenens framsidor, det står dock inget om orsakerna till dessa skador. Storms mor har även i intervju nämntatt hennes sons näsa var bruten. Detta finns det inte något stöd för i ovan nämnda utlåtande. Tvärtom står det ”Ansiktsskelettet känns helt.”. Under rubriken ”Dödsorsak”står att läsa: Omständigheterna talar starkt för att döden har orsakats av nedkylning ( så kallad hypotermi ) och fynden är förenliga med det.”
( Detta var mitt hitills längsta inlägg på Utsidan. )
Tack för sammanfattning. Kan inte rikitgt släppa denna känner jag.
Var hittar jag utredningen? Såg diarienummer i din senare länkade bild men kan inte hitta den någonstans.
Tack på förhand!
Hej,
Tack för sammanfattning. Kan inte rikitgt släppa denna känner jag.
Var hittar jag utredningen? Såg diarienummer i din senare länkade bild men kan inte hitta den någonstans.
Tack på förhand!

Ta del av allmän handling | Polismyndigheten
Alla har rätt att ta del av allmänna handlingar som är offentliga. Det står i tryckfrihetsförordningen, som är en av Sveriges grundlagar.

Den tanken slog mig inte. Men ett sådant initiativ kanske borde komma från hans anhöriga.Du skulle gjort nåt minnesmärke eller nåt. Får man väl inte, men nåt litet stenröse eller nåt litet kan väl inte göra så mycket.
Dela:
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg