Fjällvandra med småbarn?

Vi hade tänkt fjällvandra till sommaren med vår son som då kommer att vara 8-9 månader. Finns det några som har erfarenhet att vandra med så små barn? Skulle gärna vilja ha tips om lämpliga vandringsområden, vad man kan behöva ha med sig t ex.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Barn i fjällen!

Tom var 11 månader första gången men det är nog inte ngn större skillnad. Han fick sitta i en Babybjörn under vandringen som vi modifierade lite, Bla en rem runt överkanten som vi sydde fast i bakbiten med låsning fram som en extra säkerhetslås till de vanliga. Den stora modifieringen var nya bärremmar som gjorde att man kunde hänga den på rörändarna på ramsäcken, man har nog med belastning på axlarna av säcken utan att behöva känna B-björnens bärband under ryggsäckens. En lång vandringsstav att stödja sig på vid trixigheter är bra för man får en lite anorlunda viktfördelning när man går ut resp.uppför.Blöjorna var det som var svårast att få plats med i ryggsäcken, snittar man bara ett streck i förpackningen så att man får ut en och en så håller dem sig även om det regnar en hel dag med upp packning ute för lunch etc. Små plastbyttor lagom för en portion till förmiddag och eftermiddagsmat som var fickvarm. Lunchmaten värmde vi i kokande vatten innan vi hällde i våran mat. Lite mutgodis , kesbitar eller vad som går var bra att ge ibland när det blev lite väl tråkigt att "åka". Vi var ute i tio dagar men det var lite för länge för blöjorna tog lite för mycket plats. Vi gick en ren stugtur, fast med spritköket,från Narvik till Keb. På svenska sidan kom vi på att det var bäst att komma fram tidigt så att alla andra vandrare som kom fram fick se att det var ett litet barn som även skulle bo där, än att stapla in sent när alla satt och åt då var det inte många glada miner, dem trodde nog att nattsömnen skulle hotas. Kom man tidigt var alla så positiva. Jag bar runt på en 25 kg ungefär, nackdelen var att man inte stannade till och tittade runt tillräckligt utan gick tills det var matrast och då var man för trött för att ens titta runt, man la sig bara ner och sträckte ut sig. Året efter så sydde vi en egen större Babybjörn i markisväv för det är lätt att bära ett barn när man hänger det på ramen på ryggsäcken. Du kan maila mig om du vill veta mer.
Mvh
Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips