Fjällen i oktober?

Jag har en ledig vecka i mitten av oktober och är väldigt sugen på att ge mig upp norrut och vandra! Vill dock helst inte tälta utan tänkte hitta någon form av fjällstuga och därifrån göra dagsturer. Men de flesta av STF:s stugor verkar stänga nu i slutet av september. Någon som har något annat tips i nordliga Sverige/Norge?

/Ylva
 
Hyr en stuga i t.ex. Hemavan

och gör dagsturer därifrån, då kan du välja hög eller låg terräng beroende på vädret och hela tiden har du möjlighet att snabbt ta dig hemåt om vädret skulle slå om.
 
Nog är fjällen trevligt. Men det går lika bra att vandra i din hemskog och uppleva naturens sagolika skönhet. Dessutom är det betydligt säkrare nu i Oktober -> Mars.
Ja, du slipper nog myggen på vinterhalvåret, men vädret är ibland överdjävligt i Norr under den tiden. Bättre att anpassa sitt fjälläventyr för minsta möjliga risk.

Men vem älskar inte tanken på att behöva bygga och gräva en snögrotta i full orkanstyrka och isregn som slår sönder allt omkring dig. Vackra dagar så står du framför ett istappsvattenfall som glittrar i regnbågens alla färger samtidigt som du ser äkta guld i berget bakom och en runskrift från ett länge sedan utdött folkslag.

Skulle jag ut i fjällen så hade jag hängt på en expedition och inte köra solo.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Tack för tips!

Jo jag förstår att vädret kan vara lurigt, just därför jag känner att det vore skönt med en stuga att kura i och på sin höjd sticka ut näsan ur om det nu är helt överjävligt med blåst och snö. Tänkte som sagt inte ta mig för någon ambitiös tälttur!

/Ylva
 
Alla STF-stugor har ett säkerhetsrum som är öppet året om. Där kan man bo för en lägre avgift om det blir skitväder. Förvänta dig dock ingen lyx, kan hända att det som finns är en kamin, en våningssäng och två filtar och 10 andra blöta frusna vandrare som också tänkt sova där. ;-) Annars kan jag också rekommendera länsstyrelsens stugor, tex i Fulufjällen!
 
Grövelsjön....Vålådalen

Hejsan,

Vädret i oktober är ju som nämnt ofta växlande. Men att det skulle vara en eländig tid på året håller jag definitivt inte med om! Visst är färgerna finare uppe i fjällen nu, men klara dagar med snö på topparna i oktober kan vara hur härliga som helst!

Som alltid när vi talar om turer sen höst eller väldigt tidigt på sommaren är det oftast bäst långt söder ut. Ett tips är fjällen runt Vålådalen. Det mesta av vandringen sker nere i skogen där det ytterst sällan ligger några större mängder med snö så tidigt som mitten av Oktober. Och alla stugorna i närområdet (Stensdalen, Vålåstugorna, Lunndörrsstugorna) har nödrum. Dessutom är Vålådalens fjällstation öppen året om och en fin bas för dagsturer i området.

En annan plats där det är öppet i självhushållet är Grövelsjöns fjällstation som också lämpar sig bra för dagsturer.

/ Stefan
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.