Filmtips!

Jag såg nyss en lättsam och trevlig fransk myspyskomedi om en medelålder man som vill bort från vardagslivet och köper en kajak. Filmen bjuder på sköna damer, sex, fint landskap och udda figurer. Betyg +3/5. Finns att se gratis på Cineasterna om har bibliotekskort där.

Comme un avion (Den ljuva flykten)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Antropcen

Den vackraste filmen och samtidigt mest skrämmande, över människans utnyttjande av naturen.

Filmen skapar en större förståelse och vördnad inför naturen. Kan även ses som ett inlägg i klimatdebatten och diskussionerna om sopor/ skräp i samband med friluftslivets expansion.

 
Justin Barbour har släppt en ny filmserie.Det va ett tag sen han gjorde en äventyr så det var efterlängtat.Första delen ute nu.https://www.youtube.com/watch?v=ZmKKomZQw6Y
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips