Film på snorkling bland gäddor i Småland

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Höll på att missa denna; tänkte att gäddor i svenska insjöar har man ju sett i sina dar'. Men denna filmsnutt visade sig vara av proffskvalitet. Alla tummar upp!
 
Otroligt fin film. Jag snorklar och filmar en del i insjö då jag bor bara ca fem meter från vattenbrynet. Vart är detta filmat med tanke på det klara vattnet. Jag bor i södra Sverige och här har vi väldigt brunt vatten.
Om du finns på FB så anslut till gruppen "Vi som gillar snorkling" och publicera filmen där. Vi är drygt 1200 personer i gruppen och den ökar stadigt. Detta vart den klart bästa insjöfilm jag har sett.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips