Film från kajaktur NV Grönland 2011

Hej på er!
Har precis satt ihop en "film" från vår paddling längs nordvästra Grönland i augusti och lagt upp på youtube. Vi var ute i knappt 3 veckor och paddlade från Upernavik till bosättningen Kullorsuaq i Melville-bukten. Om det är någon som har tänkt att paddla där någon gång kan det vara kul att se hur det ser ut. Observera att filmen kan te sig lite buskisartad emellanåt - detta är dock bara vår vanliga jargong.

Helst skall den ses i HD och i helskärm om du har bra uppkoppling.

Enjoy!! :)


Filmen - Del 1

Filmen - Del 2


//David (i filmen omnämnd som Dangerous Dave)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Instämmer med övriga - trevlig film! Vilka vyer! Skönt att ni tog med några sekunder även från dagarna då vädret inte var på topp!
 
Tackar, vad roligt att ni gillar filmen! Vi paddlade i området förra året fast några veckor tidigare, och jag måste nog säga att vädermässigt är nog juli bättre. För övrigt är det påfallande stilla, speciellt om man paddlar inomskärs - då kan havet ligga som en spegel i dagar. Går man längre ut med fri horisont mot Baffinbukten får man räkna med åtminstone lite dyning.

Hälsningar David
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Inspirerande

har ni skrivit nån reseberättelse? Budget utrustningslista vad kunde köpas på plats (gas, mat) hyrde ni kajaker och andra pryttlar? Färdspår distanser ishinder?

Thure
 
Tack för alla fina svar!

Gunnar:
Tack för trevlig respons. Ja, vårt "tugg" pågår alltid, även när inte kameran är på :)

Thure:
Nej, vi har inte skrivit någon reseberättelse. Inte ännu i allafall. Jag kan maila dig lite mer information om det skulle intressera dig. Har du planer på att styra kosan till nordvästra Grönland för paddling tycker jag inte att du skall tveka, men det krävs lite förberedelser. Vi skickade bland annat en hel del utrustning i förväg, då man som vanligt bara får ta 20+8 kg på planet.

Mats:
Mycket glädjande att du gillar filmen! Den höll dock på att bli alldeles för lång, men jag ville trots allt göra något av alla bilder och filmsnuttar, så då blev det så här.

Mauri:
Roligt att du gillar filmen!

//David
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.