Fem dagar i Dolomiterna

Vi ska ge oss ut och vandra i Dolomiterna och tänkte kolla om någon av er har några bra förslag på rutt.

Planen är att starta i Bolzano på morgonen och återkomma dit fem dagar senare, d.v.s. spendera fyra nätter i Hütte. Vi tänker oss väl medelsvår vandring då vi är unga (nåja) och friska men inte jätterutinerade.

Alla tips uppskattas, tack på förhand!
 
Jeg har selv tenkt å dra til dette området, og du kan få noen web-sider jeg har funnet. Først og fremst likte jeg http://www.trekking.suedtirol.info/ Du må velge DE altså tysk språk for å få mange forslag. Da får du opp et kart med masser av forslag. Skriv inn Bozen der det står Gemeinde og de turene som gjelder bare i Bolzano/Bozen kommer opp.

Det andre nyttige nettstedet er Wkiloc http://de.wikiloc.com/wikiloc/map.do Før du soomer inn i kartet velg Aktivitet og fjern de typer tur du ikke er interessert i. Så kan du soome inn i kartet der du skal og det kommer frem en masse forslag.

Jeg har selv sendt en forespørsel til Passeiertal for å få turforslag derfra, men det kom bare en masse brosjyrer med bilder og priser på hytter, nesten ingen forslag på turer.

Lykke til, håper det var til litt hjelp.
Otto
 
Jeg glemte å si at vi har sett oss ut Meraner Höhenweg som et passende "prosjekt", og det hoder jeg på å skaffe opplysninger omkring. Hvis du har tips i den forbindelse var det fint. Tips om fine steder å stå med bobil tas også imot med takk, men jeg har skaffet en tysk kartbok som inneholder "stellpatzer" i hele Europa. Så vi er brukbart forberedt i alle fall.

Et godt tips er å google turnavnet du finner interessant, da finner du oftest masse nyttig info, bilder og masse mer.
Otto
 
stort urval.

Dolomiterna är stort. Dessutom finns Brentadolomiterna väster om Brennerautostradan.
Har man inte varit där förut så är det alltid trevligt och lättillgängligt i Grödnertal (Val Gardena) samt runt Sella- och Gardenapassen. Där finns stort urval av både dagsturer och flerdagsvandringar. Var inte rädd för att pröva en Via Ferrata. Utrustning går att hyra i byarnas sportaffärer.
 
Appropå Meraner Höhenweg, som tidigare nämndes, så går den inte i Dolomiterna utan i Texelgruppen som är den sydliga delen av Öztaleralperna som utgör gränsberg mellan Österrike och Italien. Det är vackert även där med många fina vandrings- och bestigningsmöjligheter, men det är som sagt inte Dolomiterna.
 
Rosengarten

Rosengarten är väldigt fint, hyttorna ligger tätt (nästan ingen mat att bära) och nära Bolzano.
Starta i Vigo di Fassa, ca en timme med buss från Bolzano.
Busstider: http://www.sii.bz.it/it/siitimetablesquery
Ta kabinbanan upp (finns bara en i byn) och gå till Vajoletthyttan, 2-3 timmar. Om det finns tid över kan man gå upp till Santner pass och titta på Bolzano från ovan.
Dag två till Tierser alpl hytte, vägval efter erfarenhet.
Dag tre till Antermoia hytte
Dag fyra tillbaka till Vigo di Fassa.

Kom ihåg att det går alltid att vända om en tur verkar bli för avancerad mot vad man vill ha för dagen. Bergen står kvar till en annan gång när man är mer tränad!

Andra tips:
- Eva Hellström-Boströms bok "Vandra i alperna"
- Bra karta kan man köpa på kartbutiken i Stockholm, de har skickat kartor till mig tidigare. Tabacco nr 06 täcker Rosengarten mm.
- Packa lätt så orkar ni mer. Det kan bli busväder även på sommaren med snö och vind, jag brukar se till att alla kläder som är med kan bäras samtidigt, då brukar värmen ordna sig.
- Köp vatten! Min mage vill inte ha det som rinner i bäckarna, inte ens på hög höjd.
- Sidenlakan att sova i.
- Be hyttvärden boka plats i nästa hytta när ni ger er av på morgonen.

go tur!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Rosengarten är ett enastående vackert Dolomiterområde. Dock lämpar sig det bättre för flerdagsvandringar än för dagsvandringar då Fassatal ligger långt ner och man måste antingen åka linbana eller lägga nästan en dag på att ta sig upp från dalen till bergen.

I områdena runt Sella och Gardenapassen, liksom vid Falzaregopasset mot Cortina till, så är man redan uppe på höjden. Därför tycker jag att de områdena är lämpligare för dagsturer än vad Rosengarten är, men som sagt för flerdagsturer mellan hyttor är Rosengarten utmärkt.

Den tyskläsande har en uppsjö av guideböcker över olika Dolomiterområden att välja mellan på dom stora tysk-österrikiska förlagen Rother, Bruckmann resp. Kompass.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips