Farligt att fixera karbin i slinga med gummisnodd

Tack för nyttig info! Och bra länkar.
För min del kommer jag att hålla Petzl String och liknande borta från min förlängningsbara slingor och bara använda dem på mina snabbdragare, det är ändå där de gör mest nytta.
 
Ja...

Jag visste om risken men jag har alltid tänkt att "jo men inte missar man en sån sak" och fortsatt med gummisnoddarna.

Kanske man ska tänka om?
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
jag tolkar det som att om man tricktriplar sina slingor så är det obekvämt hög sannolikhet att fenomenet uppträder varje gång man vecklar ut en slinga, och det verkar inte vara mycket man kan göra för att förebygga det heller.

så det skulle betyda att man alltid måste kunna inspektera slingan tillräckligt noga, alternativt rycka i den så hårt att man kan konstatera ifall karbinen bara hänger i gummisnodden.

det känns inte riktigt görbart - i alla fall har jag ofta nog fullt upp med att hålla i mig, och varken sinnesro eller balans att kunna vara så petig.

men det kanske bara är jag som har det problemet.
 
Nja... när man vecklar ut en slinga är det nog uppenbart. Jag kör förresten med gummisnodd på mina 30cm "expresser" också. (de jag oftast använder till kilar)

Men om man någon gång klipper i trippelslingan outfipplad är nog risken större. Då ar det svårt att se hur allt hänger ihop.
 
Jag har svårt att minnas att jag klippt i repet så desperat, att jag inte kunnat se hur slingan sitter, nånsin - men jag kan ju förstås inte förutse varje framtida klipp.
Jag har Kong karbinfixerare på några karbinpar, men på sätt och vis är de rätt omotiverade och de är dessutom opraktiska om man ska utnyttja slinga/karbiner separat i nån situation.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips