Fästing

Var några dagar på Blidö med min stövare, trevligt, och nu funderar jag på ett besök nästa år igen. Men fästingarna är ju ett otyg, hade flera på mig själv och på hunden plockade jag bort 31 st när jag kom hem till Norrland, finns kanske kvar några än. Vad finns att göra? där jag bor finns dom tack och lov inte.
Samuel
 
Beställ permetrin från Amazon UK. Stavas permethrin på engelska. Läs noga vilka skadeverkningar på djur och natur det kan göra.
 
31 stycken som bitit sig fast?

Har noterat att vissa drar alla fästingar över en kant. Tänk på att det bara är en av honan/hanen (minns ej vilken) som bits och suger blod, även fästing-bebisarna kan inte bita/suga blod. Ibland när man är ute ser man sen kanske 10 fästingar som kryper runt på en, oftast är allihopa bebisar om dom inte redan bitit. Dom kan man bara borsta av eller låta dom krypa runt tills dom går av själva, dom är ofarliga för både man och djur. När dom blir större kan dom klart bitas osv men har du inga rådjur som dom kan växa av i ditt hem så är det lugnt.


EDIT ingen aning men "tjärshampo" och "tjärtvål" sägs vara super för både man och djur som mygg/knott/fästing skydd, googla det så finns det att köpa på nätet, ganska billigt och samma produkt för djur och man.
 
Senast ändrad:
"Nymferna attackerar något större djur, som harar, katter, hundar och hönsfåglar. "

"Nuförtiden verkar det som om även larver och nymfer angriper människor i allt större omfattning."

http://www.nrm.se/faktaomnaturenoch...hspindeldjur/spindeldjur/fastingar.12595.html

"Den största delen av smittöverföringen till människa sker via bett från nymfer.
Nymferna är många till antalet och svåra att upptäcka på grund av att de är
väldigt små. "

https://lakemedelsverket.se/upload/allmanhet/behandlingsrekommendationer/fastingar.pdf
 
Nymferna biter också , allt annat är bull.

Har plockat flera - har efter över en månad nästan 40 bett och plockat av nymfer.

Vad man kan göra är att köpa insektsdödarspray för hushållet och ha med.
Är det extremt kan man spraya byxben under vandringsdagen ,detta tar kål på dom , sen vid tälstsättnings så en gång till plus en dusch i tältet.

Då slipper man ett omständigt arbete.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Jag blev biten av en nymf igår. Första gången en så liten har bitit mig. Satt på handleden av alla ställen 😛
 
Yeah right - haha! - ja du Lille Skutt
 

Bilagor

  • ernie.jpeg
    ernie.jpeg
    6 KB · Visningar: 582

avslutad210712

Gäst
Var några dagar på Blidö med min stövare, trevligt, och nu funderar jag på ett besök nästa år igen. Men fästingarna är ju ett otyg, hade flera på mig själv och på hunden plockade jag bort 31 st när jag kom hem till Norrland, finns kanske kvar några än. Vad finns att göra? där jag bor finns dom tack och lov inte.
Samuel

När skall folk börja säga/skriva att de bor i Svealand eller Götaland. Aldrig skulle jag tro.

Varför säger man att man bor i Norrland. Menar du Gävle eller Kiruna?

Lite patetiskt av mig men jag säger

"Jag bor i Norrbotten inte i Norrland" (även om jag bor i Norrland om man nu skall vara lite petig)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips