Expedition Aconcagua 2005

Jag ska åka med Swedish Ascents expedition till Aconcagua i december i år. Expeditionen kommer vara färdig runt slutet av januari. Jag fick precis reda på att karnevalen i Rio går av stapeln i slutet av februari och jag undrar hur man lättast tar sig mellan Santiago och Rio? Vi har ungefär tre veckor på oss innan vi bör vara i Rio och det vore trevligt om man kunde förflytta sig via bussar eller liknande så att man har en chans att utforska landskapet. Någon som har någon aning om vad det kan kosta?

MVH
Johan
 
Jag har faktiskt liknande planer. Aconcagua på egen hand tillsammans med brorsan i december/januare och sedan ner till sydligaste spetsen av Sydamerika varefter jag följer kusten upp till Rio och karnevalen. Därefter blir det i mån av tid fortsättning genom Amazonas och till Venezuela.

Har tidigare fädats en del med buss och tåg i Sydamerika. Det är billigt och går rätt smidigt. Kan tänka mig att du kan åka den streckan med ett par byten för runt en tusenlapp. Har dock inte varit i Argentina så jag kan inte lova nåt. Köp en lonely-planet guide så står det mer exakt.

Vi kanske ses på berget då :)
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag har ingen aning om hur man tar sig till Rio men jag tänkte bara säga hej för jag är inbokad på samma resa. Så vi ses defenitivt på berget! Jag och syrran är kvar i sydamerika till slutet av januari men vi hade tänkt oss att se Bolivia och Peru.

//Erik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips