Expedition Aconcagua 2005

Jag ska åka med Swedish Ascents expedition till Aconcagua i december i år. Expeditionen kommer vara färdig runt slutet av januari. Jag fick precis reda på att karnevalen i Rio går av stapeln i slutet av februari och jag undrar hur man lättast tar sig mellan Santiago och Rio? Vi har ungefär tre veckor på oss innan vi bör vara i Rio och det vore trevligt om man kunde förflytta sig via bussar eller liknande så att man har en chans att utforska landskapet. Någon som har någon aning om vad det kan kosta?

MVH
Johan
 
Jag har faktiskt liknande planer. Aconcagua på egen hand tillsammans med brorsan i december/januare och sedan ner till sydligaste spetsen av Sydamerika varefter jag följer kusten upp till Rio och karnevalen. Därefter blir det i mån av tid fortsättning genom Amazonas och till Venezuela.

Har tidigare fädats en del med buss och tåg i Sydamerika. Det är billigt och går rätt smidigt. Kan tänka mig att du kan åka den streckan med ett par byten för runt en tusenlapp. Har dock inte varit i Argentina så jag kan inte lova nåt. Köp en lonely-planet guide så står det mer exakt.

Vi kanske ses på berget då :)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har ingen aning om hur man tar sig till Rio men jag tänkte bara säga hej för jag är inbokad på samma resa. Så vi ses defenitivt på berget! Jag och syrran är kvar i sydamerika till slutet av januari men vi hade tänkt oss att se Bolivia och Peru.

//Erik
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.