Eventuell drunkningsolycka

avslutad210712

Gäst
Larm om drunkning
JOKKMOKK Ett larm om en eventuell drunkning inkom till SOS Alarm klockan 14.20. Det ska ha larmats från Guhkesvagge i Kvikkjokk, Jokkmokks kommun.

Kuriren och NSD
 
Och nu verkar NSD bekräfta att en person är avliden. Tråkigt.


Någon som vet hur många som dött vid just misslyckad vadning i svenska fjällen de senaste låt säga 10 åren?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Och nu verkar NSD bekräfta att en person är avliden. Tråkigt.


Någon som vet hur många som dött vid just misslyckad vadning i svenska fjällen de senaste låt säga 10 åren?

Den senaste i Sarek, vad jag vet, är en tjej som sveptes med vid vad i Mikkajåkken 1990. (En jåkk som man eligt alla böcker jag läst om Sarek aldrig ska stoppa fötterna i. Jag gick bredvid den ett par veckor efter olyckan och förstår varför man inte ska vada den. Så stark ström att den drar med sig ganska stora stenar)

///Claes
 
Usch, väldigt tråkigt att höra.

Vet någon mer: Var hände det? Vilket vattendrag? Hade det regnat dagen/dagarna innan?

Vi var i Sarek då (och totalt ovetande till nyss). Väldigt torrt de delar vi gick i även om det var hyfsat drag på några ställen förstås. Vi hade en typ två åskskurar den veckan, annars uppehåll. Vi var dock inte i den aktuella dalen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips