EU-kommissionen vill stoppa jakt för ökad biologisk mångfald

lsjonsson

Avslutat
Vet ej om det är på rätt plats men det berör väldigt många människor om det blir av. Jag hoppas verkligen att detta inte blir av.

"EU-kommissionen vill stoppa jakt för ökad biologisk mångfald
EU-kommissionen vill skydda stora landområden från jakt, fiske, skogsbruk och gruvdrift. Enligt förslaget ska så mycket som tio procent eller mer av all mark i Sverige få ett strikt skydd, där mänskliga aktiviteter som jakt förbjuds.

...

Källa: https://svenskjakt.se/start/nyhet/eu-kommissionen-vill-stoppa-jakt-for-okad-biologisk-mangfald/
 
Senast redigerad av en moderator:
Vad är problemet ? det är ju bara att lämna EU,
[ju förr desto bättre!]
Som det nu är har vi en lyd regering i stockholm
o den verkliga i bryssel
 
Senast redigerad av en moderator:

Almgren

Avslutat
Bo Sköld borde läsa på vad ordet kompetens innebär, innan han säger att det är ett problem att ge Bryssel kompetens.
 
Dags att lämna EU.
En odemokratisk toppstyrd organisation som vi som medborgare i ett enskilt land har svårt att påverka. Själva upplägget skapar det demokratiska underskottet.
När nu man vill gå in och detaljstyra enskilda länder ännu mer så måste våra politiker inse att medborgarnas tålamod börjar tryta.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Ja, det blir väl för Samerna att köpa fiskpinnar om EU får som dom vill, det är ju där mycket areal av den mest skyddsvärda naturen finns.
 
Hjälp mig förstå: ni tycker man ska lämna EU för att ni tycker biologisk mångfald är dåligt?

Frågan ligger väl mera åt hållet vem och vad som ska ha bestämmanderätt över våra liv och hur den lokala och Nationella mångfalden förvaltas än för eller emot naturens mångfald.

Jag själv är av åsikten att saker som att bestämma vilka områden i Sverige som ska skyddas och hur mycket bestäms bäst inom Landet i samarbete mellan vara lokala och Nationella myndigheter.

Varje EU land är unikt gällande sin natur och bör förvaltas där efter.
 
Senast ändrad:
Det här låter ju inget vidare, men kom ihåg att det rätt ofta är ganska många led i viskleken när EU-planer rapporteras i media, i synnerhet mediakanaler som har en egen åsikt i frågan. Det kan finnas likheter mellan det faktiska förslaget och rapporterna om det, men det är inte något tvång.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.