Ett lätt 4-säsongers tält

Jag har inte funderat så mycket än. Men tanken är att ta tåget till Nikkaluokta, skida till keb, bestiga berget med via ferrata den östra leden (jag får packa med mig via Ferrata och klättersele+stegjärn. Tälta på toppen.

Sedan ta mig ned via durlings led till Singistugorna. Tanken är att skicka ett paket till Singistugorna med mat,bensin+det som behövs för ytterligare en 10 dygns tältade. Var jag åker därifrån vet jag inte riktigt, kanske avslutar i Ritsem.



Kul tur!! Jag skulle nog personligen prioriterat säkerhet framför lättpackat men många gånger kan man ju få båda!


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Ett sådant lätt tält som Black diamond Firstlight kan ju även användas som en riktigt lyxig vindsäck. Det verkar ju som att man slår upp det på ett par minuter om man inte ankrar det i backen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips