Etikettsregler för cykelhjälm

Jamen afterski är ju att man fortsätter i baren efter att ha avslutad dagens slalomåkande. Inte går man och byter om först innan man gåt till baren. Isåfall är det inte längre afterski utan kvällsunderhållning.
Afterski är väl till för att torka understället om man inte har tillgång till torkskåp. Men att bara vänta på att det ska torka är lite tråkigt så man kan ju ta något att dricka medan det torkar. Alla luktar lika, utom de som felaktigt bytt om inför pjäxdansen. :cool:

/Patrik
 
Jag var i Köpenhamn i helgen. De kan otvivelaktigt det här med cykling. I princip var det bara träningscyklister som bar hjälm och de få elcyklar jag såg (lika få som de som bar hjälm till jobbet/vardags) framfördes av snabbmatsbud eller av överviktiga personer.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
MC-hjälmar är förbjudet i de flesta butiker etc - så din slalomhjälm lär nog åka ut med samma badvatten...
Det räcker inte med att fälla upp visiret.
/Odd
Nuförtiden är det rätt vanligt att mc-hjälms förklädda förare kommer in på restauranger. Såg senast i lördags och rånare var det första vi tänkte på, men han var från Foodora.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips