Estlands kajaker

Har nu beställt två st Reval kajaker, två Spraydeck neopren/Nylon samt två Carbon Wing paddlar från Eastpole i Estland.
Pris på en Reval är 670 Eur
Spraydeck 65 Eur
Carbon Wing 120 Eur
Totalt 1710 Eur.
Sen tillkommer 18 % VAT skatt (Summa totalt 2017 Eur)som måste betalas om man inte hämtar dem själv. Hämtar man dem själv så kan man chansa att ta dem genom tullen. Då tar Eastpol inget ansvar för att det skall lyckas.

Jag och min kompis har inte tid att åka och hämta dem så de skickas hem till oss för 2017 Eur. Annars hade vi åkt och hämtat dem själv. Man får ju en gratis semester för de där 18%.

Tallinks färja kostar (efter den 18 Aug) 570kr för två sittplatser + bilen (max höjd 1,9meter) enkel väg.
Då åker man mellan Kapellskär -Paldiski.
Paldiski ligger ca 45km från Tallin.

Vi ska få våra kajaker ca den 20 Aug.
Jag återkommer med mer info när jag har mer att berätta.

Mvh / Joachim
 
Reval skiljer sig en del från point 65 K1XP i specsen, men är utseendemässigt ganska lik. Vad är din uppfattning om detta? Är de liknande kanoter eller inte?

Vad kostar frakten av två kanoter till Sverige?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jocka; sa:
Totalt 1710 Eur.
Sen tillkommer 18 % VAT skatt (Summa totalt 2017 Eur)som måste betalas om man inte hämtar dem själv. Hämtar man dem själv så kan man chansa att ta dem genom tullen. Då tar Eastpol inget ansvar för att det skall lyckas.

Mvh / Joachim

Vilken tull?
 
Moms betalas i Estland.
Ingen tullavgift tillkommer.
Vill man ha den hemfraktad tillkommer fraktkostnad.
Sker betalning mot postförskott tillkommer en avgift på 25-130 SEK.

Källa:http://www.konsumentverket.se/mallar/sv/artikel.asp?lngCategoryId=855&lngArticleId=1930

/Thomas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips