El Choro i Bolivia

Har någon vandrat leden El Choro från bergspasset ovanför La Paz ned till Coroico? Känner ni till någon bra guide (har hört att det börjar bli vanligt med rån om man vandrar ensam)?
 
Har inte gjort just den leden, men fantastiskt vackra områden. Tyvärr problem med överfall åtminstone 98 då vi var där, så guide / grupp är definitivt att rekommendera. Andra alternativet är att slå sej samman med kompisar och göra vandringen på egenhand. Finns gott om likasinnade som behöver sällskap av samma orsak, inget problem att få ihop en grupp ifall du tid att vänta ngra dagar.
Ett lugnare och (i mitt tycke) vänligare ställe än Coroico är Sorata. Fina vandringsmöjligheter även i området där. Vägen ner till Coroico är dock värd att se (nuförtiden lär den vara enkelriktad, vilket säkert gör den endast hårresande och inte livsfarlig...)

Ha en fin resa!
hälsn My
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips