Egna djupkartor

Under mina trollingfisketurer i sjöar, loggar jag alltid djupet med ett Lowrance kombiinstrument eller OziExplorer.
Mitt problem är att programmen jag använder klarar inte att lägga djupkurvorna rätt när det stupar brant från strandlinjen utan programmet extrapolerar djupkurvor långt upp på land, dvs i den lutning botten har länre ut från stranden och ignorerar helt 0-linjen.
Min tro är att det är programmet plt2dem som trasslar till det. Använder sedan GlobalMapper för djupkurvorna och MapEdit för att göra LCM-filer
Någon som har tips på program/tillvägagångssätt som klarar detta. (DrDepth verkar bra, men klarar bara rutor på 5x5km)
Birger
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips