Dyra skid-/telemark-/snowboardkläder?

Måste köpa nytt 'skidställ', men eftersom jag åker skidor, telemark och bräda ska det ju gärna funka bra för allt. Detta tror jag i och för sig inte är något större problem, men synpunkter mottages gärna på universella kläder.

Min egenliga fråga är dock om jag ska upp i den absoluta toppklassen av skidkläder, vilka märken ska jag titta på? Har tänkt Arcteryx och Marmot. Missar jag något uppenbart? Som kanske framgår av detta är priset av sekundär betydelse, kvalitet och funktion är allt.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Prova, prova och åter prova. Att stirra sig blind på pris och märke kanske inte är att rekommendera. Att Arcteryx i de flesta tester i Sverige klarar sig väldigt bra har nog inte undgått någon, om de är värda sitt pris är en annan sak då de i sitt hemland Kanada kan fås till ett betydligt billigare pris. Men om man nu ska föreslå något som funkar bra för mig för de aktiviteter som du nämner så har jag två jackor. En Tierra i Ventile, kommer inte ihåg vad den heter, men den har bra ventilering och lössnölås. Är troligen en av få jackor från Tierra som har haft lössnölås isydd. Är den jacka som jag använder till det mesta året runt.Har även en North Face Ama Damla i Paclite som jag har när det är dåligt väder. Har ett par bibs från Columbia i deras andningsmaterial Tianium som har fungerat utmärkt. Att jag köpte det jag har var av den enkla anledningen att det var det som jag tyckte satt skönast på mig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips