Dykning i Hua Hin, Thailand?

Hejhej,

Någon som har dykt i trakterna kring Hua Hun, Thailand? Jag har tänkt hinna med några lätta dyk när jag är där senare i vår, utan krav på spektakulära vrak eller korallrev. Om någon har erfarenhet av dykcenter därikring vore det kanon.

Har googlat & yahooat men det går trögt. Närmsta jag funnit är "Absolut Wreck Shop", som håller till 150 kilometer söder om Hua Hin, blir ju mycket åkande om man vill dit separata dagar. Om det är enda stället får jag väl boka en hydda några dagar därnere.
 
Jag var där för två år sedan, och så här på rak arm, så kommer jag inte ihåg att det fanns några dykcenter i Hua Hin. Inte som i Krabi i alla fall där det finns ett vart 50:e meter.

Jag blev själv lite besviken på Hua Hin, kanske mest för att jag bodde på ett otrevligt ställe mitt i centrum. Stranden var väl ingen höjdare i jämförelse med andra stränder i Thailand, dykmässigt sett alltså.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Durin; sa:
Jag var där för två år sedan...

Tackar Patrik. Det verkar som jag får bege mig söderut en bit i alla fall för att damma av certet. Iofs trevligt att resa runt lite. Kommer bo privat i Hua Hin & ha tillgång till en "motobike" så vi når vettiga stränder kvickt, ska nog funka.
 
Hua Hin

Hej!
Hittade du något ställ att dyka på i närhete av Hua Hin? Ska vara där nere i 6 månader och vill inte behöva ta mig till Phuket/Krabi för att undehålla min dykning.
 
Hej, oj det var en sen fråga i denna tråd! Japp, vi åkte ner till "Ban Krut" en bit söder om Hua Hin och var helt nöjda med det. Var väl där 3 dagar tror jag. Dykcentrat sköts av en dansk kille som heter Allan; http://www.absolutwreck.com/ Helt ok dykning, med fina fiskar osv. Tyckte det var minst lika trevligt som dykningen utanför Koh Samui som vi gjorde senare under den resan.
Ett lugnt ställe med beach huts och (då i alla fall) inte alls packat med turister.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.