Dry-bag:Så gör du.

Klipp av ena benet på ett par Galon-byxor,räkna omkretsen+sömsmån och klipp den från höftpartiet (Så kan du göra 2 st).Sy ihop med kantsöm eller eftersöm (blir bra vilketsom),ska du ha ett 'handtag' så blir det enklast att mäta diagonalen och lägga till sömsmån,en bit från en rem blir bra.Täta efteråt med Casco Marin & Teknik,den är inte lika smetig som Liquiesole.Rullstägningen gör du med en bit lite styvare rem som du fäster ett Fixlock på,mät halva omkretsen och sy hona och hane på plats.Sen är det bara att sy det på plats med en kantsöm.


MVH
peter
 
Drybag version 2.0

Har kommit på ett enklare sätt att göra,funkar på de flesta textilier utom tjockaste galon.

Fortfarande utgår jag från regnbyxben,de har oftast laminerade sömmar.

Vräng byxbenet utochin,så långt ner som möjligt samlar du in tyget och surrar ett snöre (T.ex Persienn-snöre)hårt ett par varv runt och knyter (T.ex vanlig kärringknut med två varv) och smält fast ändarna på snöret.Frisera lite om det blev ojämt ovanför surrningen.Vräng tillbaka byxbenet,samla ihop tyget precis ovanför 'knoppen' och bind med snöre igen.

Blir helt tätt och 'knoppen' funkar som mothåll.

Upptill görs som innan med band och fixlock.


peter
[Ändrat av ping 2007-07-02 kl 16:14]
 

bäfver

Avstängd
Drybag á la latmansväg

Ta en plastpåse (ex fryspåse) och ett snöre.
Lägg snöret vid öppningen och rulla öppningen på plastpåsen runt snöret HÅRT.
Knyt därefter ihop snöret (hjärna med en knop som är lätt att få upp utifal snöret skulle svälla av vatnnet om man skulle bli blöt).
 
Större!

Behöver man en större drybag (som extra lyftkraft i kanoten exv.) kan man sy den av ett duschdraperi. Sy en påse, limma sömmarna, stäng som i inlägget ovan. Klart på limmets torktid och till kostnaden av samma lim ( om man är smart och tar ett duschdraperi som ändå börjat få missfärgad nedersöm och därför ska kastas...) Simsalabim! Anna
 
Letar fortfarande efter tokbilliga totalt vattensäkra dragkedjor. Då skulle det bli sy av!!! ;) Annars funkar tåliga säckar som viras oberoende riktigt bra. Går att flyta på i flera timmar om det skulle behövas. Riktigt dåligt att få fram något snabbt dock vilket gör att man trilskas med sina inköpta grejer i vissa fall. Men i de flesta fall är mina säckar oslagbara!!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips