Dricksvatten S:t Annas skärgård?

Hej.
Jag tänkte paddla ner till S:t Annas skärgård nu i sommar och undrar om det är någon som vet om det finns någon ö (mellan Arkösund och Tyrislöt) där man kan hämta dricksvatten eller är det Arkösund eller Tyrislöt som gäller för att få tag på vatten?
 
Jag har bara varit där en gång och jag råkade ut för samma sak. Det är många år sedan nu så jag har glömt bort det mesta. Jag gick iland och frågade till slut en snäll bonde.

Dom som driver kajakuthyrningen/kiosken på Tyrislöt borde veta bäst.

Hoppas ni får en fin tur!
 

D300

Avslutat
Vatten

Harstena och Mons camping borde ha vatten

Om macken i Lagnösundet finns kvar borde den kunna vara ett alternativ
 

D300

Avslutat
Kajak

Jag antar att du tänker paddla kajak och är du inte ute mer än sisådär en vecka eller 10 dar och då brukar jag inte ha problem med att få med vatten så det räcker hela tiden
 
Harstena

Harstena ligger visserligen inte ligger riktigt mellan Arkösund och Tyrislöt men kan rekommenderas som en trevlig omväg. Där finns i alla fall en pump där det går att få tjänligt (men riktigt illasmakande) vatten.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Tack för tipsen.

Jag antar att du tänker paddla kajak och är du inte ute mer än sisådär en vecka eller 10 dar och då brukar jag inte ha problem med att få med vatten så det räcker hela tiden

Jo, jag skulle nog kunna ta med så att det räcker. Har inte provpackat min nya kajak för långtur ännu. Exakt hur många dagar jag kommer vara ute vet jag inte heller, men jag packar väl ner mat och vatten för en vecka. Är det riktigt varmt den veckan så kanske det går åt mer vatten än jag tänkt, så då kan det vara bra att veta vart jag kan hämta mer vatten ifall jag behöver mer.
 
Kajakuthyrningen i Tyrislöt har vatten, men fråga först! Ställde vår bil där över midsommar, för 4 nätter ute. Vi blev ombedda att om möjligt ta med eget vatten då deras brunn inte räcker för allt och alla, men som sagt; det finns om man frågar snällt.
Vi hade med oss dryga 20 liter på 2 personer, och efter 4 nätter hade vi med oss en hel del vatten hem igen.

(För övrigt är kajakuthyrningen i Tyrislöt en pärla att ställa bilen på! Vi betalade... var det 25 kronor natten? Ring och fråga om tillgång på parkering i förväg - när vi var där tisdagen innan midsommar var det nästan tomt, och vid hemkomst på midsommardagen var det helt fullt)

Sedan bör det finnas möjlighet för en vattenskvätt även tex hos handlaren vid Lagnöströmmen, eller varför inte vid andra brofästet - vid vandrarhemmet/restaurangen.
Någon nämnde Harstena, och då kan vatten alltid fyllas på glasvis på restaurang Loftet. Eller öl... Midsommarens trerätters var ljuvlig.
 
Får du kris på vatten, paddla fram till nån stor motorbåt som ligger för ankar, vifta med din vattendunk och be snällt. Det är så lite vatten en paddlare behöver,så det märks inte i färskvattentanken på den där stora båten. Funkar jämt!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.