downhillbackar i södra sverige

Min familj vill prova att cykla downhill i sommar. Barnen är 11 resp. 8 år. Vi har varit en del i norra Sverige så nu vill vi upptäcka södra Sverige och undrar hur vi får reda på var det finns mountainebikeleder och/eller downhillbackar i Södra Sverige. Vi bor i Stockholm.

Mvh Anne med familj
 
I Skåne är många Downhill på grus och asfaltsvägar, både långa och snabba. Kolla bromsarna och ha roligt. Lycka till.
//J
 
Hestra? Skidanläggningen Isaberg borde väl lämpa sig för downhill? Och Småland är ju så mycket trevligare än Skåne ;)
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Har för mig

att det var downhilltävling i Hammarbybacken i Stockholm på nationaldagen. Kanske värt att kolla upp.

Rek att du ställer frågan även på www.happymtb.org som har mer trafik i sådan här frågor.

I Dalarna som ju också ligger i södra Sverige finns ju Gesunda.

Thure
 
Smålands Kust

Hejsan.

Har precis flyttat till Mönsterås/Kalmar. Och undrar om det finns något ställe i närheten att cykla downhill/dirt på?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips