Dödsfall vid Sylarna

Tråkigt. Dels tänker jag på vad det innebär för anhöriga och vänner. Också på vad man kan lära sig av de bägge olyckorna.

Thure
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tråkigt med olyckor. Har en påsk för många år sedan också varit med och larmat helikopter då ett annat sällskap gått för långt ut på hängdrivan vid som släppte och de föll långt ner till glaciären.
Brukar finnas bilder i fjällsäkerhetssammanhang på hur hängdriva släpper och det avbildas som en bit in över fast berg och inte rakt över "fastbergskanten" - svårt att förklara med ord och skidolyckan var ju inte av denna typ men tänk efter när du är nära kanten.

/Patrik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips