Diskussionsforum för simning med packning?

Hej!

Någon som känner till något forum (facebook-grupp eller dyl) där det diskuteras turer som kombinerar simning med löpning/vandring och utomhusövernattning? Vet inte om den aktiviteten kallas något speciellt på svenska? Swimrun saknar i min värld frilufts-/övernattningsmomentet och adventureracing är för brett, båda två är för tävlingsfokuserade. Jag tänker mig mer att t.ex. under några dagar simma mellan öar i skärgården med en packsäck lätt/kompakt campingutrustning och annat som behövs. T.ex. med hjälp av en sån här: https://wolffwear.se/sv/swimrun/swi...aIGd4qNDeShVoK7KtDl_aVEyyC_CSdnxoCmQUQAvD_BwE
 
Hittade det här efter att ha googlat på "swimpacking"


Det fanns en del bloggar och hemsidor etc med om du snokar runt med samma sökord..

🙂👍
 
En klassisk sån man var anställd på FMV om jag minns rätt. Han semestersimmade i skärgården med tält och kläder i en vattentät säck.
Detta med bara en arm.

Thure
 
Tänker mig att ett repsnöre så man kan simma före utrustningen sedan dra den till land vore smidigt för att slippa putta pråmen.
En rulle perienslina borde passa?
 
Tråden efterfrågar andra diskussionsforum för ”simning med packning”. Om det är OK att diskutera själva ämnet här fortsätter jag:

Jag skulle dra packningen bakom mig. Testa att dra den nära dig så att den hamnar i bakvattnet från dig så borde den bromsande effekten bli mindre.

Jag har många gånger dragit en lätt uppblåsbar båt efter mig vid kilometerlånga simturer. Det är inga som helt problem, känner den knappast och märker inte att hastigheten minskar. Då använder jag ett brett band från båten med en stor ögla knuten närmast mig som jag trär över ena axeln likt ett lagindelningsband på idrotten i skolan. Alternativt fäster jag bandet med karbinhake i flytvästen om jag använder en sådan.

Ska man korsa stora vatten kan flytväst vara bekvämt, särskilt om det går vågor, och ökar säkerheten. Viktigt är då att välja en modell som inte skaver på något sätt vid exempelvis armarna när man simmar, då får man otrevliga skavsår vid kilometerlånga simturer. Flytvästen ska också sitta bra på kroppen så att den inte glider upp för lätt vid simning, då måste den ideligen dras ner till rätt plats.

Till packningen skulle jag i första hand kika efter en vattentät tålig plastsäck av starkt material. Har dålig erfarenhet av så kallade vattentäta säckar som försluts med rullning av säcken närmast öppningen, de funkar inte alls för detta enligt mina erfarenheter. Till tråden hör tips av lämpliga vattentäta säckar, där hoppas jag att andra skribenter kan bidra.

Ser två möjliga problem med en vattentät säck i en stor ryggsäck. Det ena är om en större mängd vatten samlas i ryggsäcken utanför plastsäcken. Då blir det stor massa (många kilo) som ska accelereras vid varje simtag om man inte har konstant hastighet genom simtagen. Det andra är om ryggsäcken har en form och utstickande delar som bromsar i vattnet. Jag skulle satsa på en säck av glatt plastmaterial ytterst som blir hyfsat strömlinjeformad i vattnet. I första inlägget i tråden länkas till något som ser bra ut, om än dyrt för den som bara vill testa.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Packraft har utvecklats så att man kan packa inne i en eller flera av de uppblåsta sektionerna. En liknande konstruktion med en strölinjeformad uppblåsbar ponton skulle kunna vara ett alternativ.

Eller packa ovanpå en uppblåst SUP-bräda. Men då blir det förstås ett alternativ att paddla i stället.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips