Denna vinter var den kallaste vintern på 14 år...

...sett ur ett globalt perspektiv. Samtidigt var det den varmaste vintern på flera hundra år i stora delar av Sverige.

http://wwwc.aftonbladet.se/vss/telegram/0,1082,70831609_852__,00.html
http://www.barometern.se/nyheter/TT_inrikes/kall-vinter-i-varlden(529526).gm
http://www.epochtimes.se/articles/2008/03/11/14384.html

...men globala uppvärmningen verkar över längre tidsperioder än 14 år, och så har året givetvis andra årstider än bara vintern....

http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=77604&a=1031173&lid=puff_953816&lpos=lasMer
 

avslutad210712

Gäst
Den här vintern

var den sämsta vintern jag kan påminna mig.

Vill jag ha en sån här vinter skulle jag lika gärna kunna flytta söderut.

För kall - nej precis tvärtom för varm med för mycket regn.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Och vi har aldrig haft så mycket snö här i Jokkmokk,vad jag vet.
Inget klart och kallt väder,mulet och rätt sida nollan=snö och åter snö.
Så just nu är klimatförändringen till fördel här.
 
Om det blir extremt väder på ett ställe brukar det bli det på andra håll också. Det beror på vilka cirkulationsmönster som råder. Väder är mycket mer än temperatur. T.ex. om man har mycket västsydvästliga vindar så blir det varmt och mycket nederbörd i Skandinavien: mycket snö där det är kallt nog och lite snö där nederbörden kommer som regn. Läs mer här: http://en.wikipedia.org/wiki/North_Atlantic_oscillation
 
Och vi har aldrig haft så mycket snö här i Jokkmokk,vad jag vet.
Inget klart och kallt väder,mulet och rätt sida nollan=snö och åter snö.
Så just nu är klimatförändringen till fördel här.
Om du visste hur vansinnigt avundsjuk jag varit hela denna vinter på vädret i Jokkmokk?

Här i Umeå har rått kompakt misär. Ett fåtal nätter under tio grader (prickade en av dem under bar himmel!), ett fåtal dagar med snö men desto fler med regn. Den sista veckan bara slask och regn, en konstant dimma som bara späs på av dunstande slask. Vattnet har stått decimeterhögt i cykelvägarnas svackor, bilarna plöjer fram i sörjan och kryssar så gott det går för att inte stänka ned oss fotgängare som hänvisas till bilvägarna. Jag har åkt skidor fem gånger i vinter.

Umeå har jag sedan tidigare inte mycket till övers för, men detta var (regn)droppen som fick bägaren att rinna över. Om mindre än ett år åker jag härifrån och då ska jag antingen så långt norrut att det finns riktig vinter, eller så långt söderut att det finns en riktig vår.

Sen får vi se om jag en dag vänder och korsar mitt spår. Det har hänt förr, hör jag.
 
Ja fy,vilket slast det varit vid kusten.
Den dag slask,regn,dimma, barmark, är normalvinter även här,då lär jag se mej om att hitta annan boplats.
Jag hoppas innerligen att det INTE sker.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Nu börjar jag tanka bilen med bensin istället för sprit. Så att det blir lite fart på uppvärmningen - man vill ju inte vara fast i grå, snöfria vintrar.

Om jag hade velat ha såna vintrar kunde jag ju ha låtit bli att flytta från Göteborg ;)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.