Denna vinter var den kallaste vintern på 14 år...

...sett ur ett globalt perspektiv. Samtidigt var det den varmaste vintern på flera hundra år i stora delar av Sverige.

http://wwwc.aftonbladet.se/vss/telegram/0,1082,70831609_852__,00.html
http://www.barometern.se/nyheter/TT_inrikes/kall-vinter-i-varlden(529526).gm
http://www.epochtimes.se/articles/2008/03/11/14384.html

...men globala uppvärmningen verkar över längre tidsperioder än 14 år, och så har året givetvis andra årstider än bara vintern....

http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=77604&a=1031173&lid=puff_953816&lpos=lasMer
 

avslutad210712

Gäst
Den här vintern

var den sämsta vintern jag kan påminna mig.

Vill jag ha en sån här vinter skulle jag lika gärna kunna flytta söderut.

För kall - nej precis tvärtom för varm med för mycket regn.
 
Och vi har aldrig haft så mycket snö här i Jokkmokk,vad jag vet.
Inget klart och kallt väder,mulet och rätt sida nollan=snö och åter snö.
Så just nu är klimatförändringen till fördel här.
 
Om det blir extremt väder på ett ställe brukar det bli det på andra håll också. Det beror på vilka cirkulationsmönster som råder. Väder är mycket mer än temperatur. T.ex. om man har mycket västsydvästliga vindar så blir det varmt och mycket nederbörd i Skandinavien: mycket snö där det är kallt nog och lite snö där nederbörden kommer som regn. Läs mer här: http://en.wikipedia.org/wiki/North_Atlantic_oscillation
 
Och vi har aldrig haft så mycket snö här i Jokkmokk,vad jag vet.
Inget klart och kallt väder,mulet och rätt sida nollan=snö och åter snö.
Så just nu är klimatförändringen till fördel här.
Om du visste hur vansinnigt avundsjuk jag varit hela denna vinter på vädret i Jokkmokk?

Här i Umeå har rått kompakt misär. Ett fåtal nätter under tio grader (prickade en av dem under bar himmel!), ett fåtal dagar med snö men desto fler med regn. Den sista veckan bara slask och regn, en konstant dimma som bara späs på av dunstande slask. Vattnet har stått decimeterhögt i cykelvägarnas svackor, bilarna plöjer fram i sörjan och kryssar så gott det går för att inte stänka ned oss fotgängare som hänvisas till bilvägarna. Jag har åkt skidor fem gånger i vinter.

Umeå har jag sedan tidigare inte mycket till övers för, men detta var (regn)droppen som fick bägaren att rinna över. Om mindre än ett år åker jag härifrån och då ska jag antingen så långt norrut att det finns riktig vinter, eller så långt söderut att det finns en riktig vår.

Sen får vi se om jag en dag vänder och korsar mitt spår. Det har hänt förr, hör jag.
 
Ja fy,vilket slast det varit vid kusten.
Den dag slask,regn,dimma, barmark, är normalvinter även här,då lär jag se mej om att hitta annan boplats.
Jag hoppas innerligen att det INTE sker.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Nu börjar jag tanka bilen med bensin istället för sprit. Så att det blir lite fart på uppvärmningen - man vill ju inte vara fast i grå, snöfria vintrar.

Om jag hade velat ha såna vintrar kunde jag ju ha låtit bli att flytta från Göteborg ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips