Dagsturer från stuga / hytte

Nästa sommar planerar vi att hyra en stuga eller hytte, att bo i och utgå från för att göra dagsturer på 10-15 km i relativt lätt/medelsvår fjällterräng.

Vi är inte så väldigt erfarna fjällvandrare, men de senaste åren har vi verkligen upptäckt tjusningen, då vi vandrat i Grövelsjön och i Klövsjö/Storhogna. Nu är vår önskan att upptäcka ännu mer storslagen och vacker fjällnatur.

Vår tanke är att nå boendet på en lugn dagsresa med bil från Mälardalen där vi bor, så Härjedalen, Jämtland eller någonstans i Norge inom ungefär samma avstånd känns realistiskt.

Är det någon som ge oss tips på lämplig plats utifrån våra önskemål?

Mvh / Clas
 
Eftersom det är innom ungefär samma avstånd från Mälardalen som Klövsjö skulle jag föreslå:

- Ljungdalen eller Helags, är en bit att gå till fjälstationen men bor ni där kan ni ju även göra någon tur upp mot Helags. Går ju även att bo i Ljungdalen och göra dagsturer däromkring.

- I Arådalren skall det också finnas ett vandrarhem som kanske ligger lämpligt till för dagsturer.

Mvh/RN
 
Funäsdalen, Tänndalen, Fjällnäs, Bruksvallarna, Ramundberget är ju ett jättefint område inom det reseavstånd ni har tänkt er. Här kan man göra fina dagsturer och t. ex. se alla rara blomster vid Hamra.

Hälsn Pelle
 
Tack för era tips. De ska vi ta oss en närmare titt på.

Några fler av våra önskemål:
Vi vill kunna kunna ta bilen fram till stugan där vi ska bo, och sedan enkelt kunna ta oss upp på fjället, över trädgränsen för våra dagsturer. En kort biltransport från stugan till startplatsen för vandringarna är inga problem.

Ljungdalen har vi haft i åtanke, kan man enkelt komma upp på fjället där?

Storulvån har vi också funderat på eftersom man kan komma nära fjället med bil där. Dit är det dock en längre bilresa hemifrån, men klart överkomlig. Är det någon som vet om det finns stugor där?

Mvh
Clas
 
När jag gjorde en helgvandring vid Grövelsjön så såg jag att det fanns en del timmerstugor som man kunde hyra i anknytning. Kanske kan vara något?
 
Grövelsjön skulle kunna vara ett alternativ, men vi var där för två år sedan och vi vill nog upptäcka nya områden.
Mvh
Clas
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.