Dagstur Rjukan (Norge)

Vi kommer att ha möjlighet att göra en eller två kortare turer från Rjukan ( eller någonstans däromkring, bil är tillgänglig). Är det någon som har ett tips?
 
Det är inte alltid så lätt att söka på rätt begrepp, särskilt inte när resultatet troligen är på ett annat språk än svenska. Det som jag hittat på officiella sidor tycker jag har en väldig tyngdvikt på lätt och barnvänligt och därför tänker jag att man kanske kan få en annan typ av tips från forumets medlemmar.
 
Har ingen kunskap om Rjukan, men efter att ha läst tidigare inlägg om googling på "Rjukan" så knappade jag in det på utsidans sökruta. Fick en del träffar. Är de kollade?
 
Vi kommer att ha möjlighet att göra en eller två kortare turer från Rjukan ( eller någonstans däromkring, bil är tillgänglig). Är det någon som har ett tips?

Sabotörstigen är fin och kort. Buss upp, ungefär från museet. (Parkera vid museet och gå upp till stora vägen vid utsatt tid så kommer en liten buss snart), sen gå tillbakaner .Tog oss kanske 2 timmar i ganska rask takt. 3 inklusive buss och fika på lilla fjällstationen eller vad det nu ska kallas där en blir avsläppt.
Linbanan till toppen och så gå någon av lederna där, där finns flera markerade leder med lite olika längd är ett annat tips.
Den höga toppen med skidanläggningen som ligger nån timme bort kan nog vara värd att kolla in också, vet inte hur mycket vandring det är där men utsikten ska vara fin, till havet vid fint väder.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips