Cykla från Kiel

Jag skulle kunna tänka mig det. Är det fint österut efter östersjön och hur cyklar man lämpligen när man tänkt sig en tur på 50-100mil och enbart i Tyskland?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Cyklade Berlin - Kiel för några år sedan och Tyskland är fantastiskt bra att cykla i. Bredvid alla större vägar finns det alltid (som jag fattade det) cykelvägar parallellt men inte i anslutning till vägarna. Följer man speciella cykelleder så kan det ibland vara väldigt dåliga vägar eftersom de gillar att leda in en på små grusstigar och kullerstensgator. Fint men inte alltid så roligt med fullastad cykel :)

Det är bara att gå in på närmaste bokhandel så har de cykelkartor över massa rutter i Tyskland. Vet att det fanns en bra hemsida som visade alla leder men hittar den inte nu.

//Kalle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips