Cykelstöd

Snygga bilder på hojar man inte kan lämnas i fem sekunder. T o m på racern behöver man lås. Återtog min senast igår efter att ha slagit en nödvändig sjua. Han som tog den började bära bort den. Men han blev avbruten.
Trist att vi bor där alla hojar måste låsas liksom alla dörrar etc. Vill vi ha det så?
 
Parkeringsbroms

Jag lutar allti cykeln mot något. För att den inte ska rulla eller välta över framhjulet har jag en parkeringsbroms. En rem runt handtaget och framhjulsbromshandtaget som jag drar åt. Enkelt billigt och funkar!

Min nya cykel har fallit flera (> 2) gånger när jag parkerat cykeln mot någon stolpe. Så jag tog det första jag hittade bland mina ”bra ha grejer”. Men det kräver bägge händerna så jag funderar på något annat. En ring av tjock gummicord är min ide’ just eller ta en rem från ett av mina Trangiakök.
Min nya cykel har hydrauliska skivbromsar och jag vet inte om dessa bromsar kräver mer kraft än bromsar med vajer.

Tips på bra parkeringsbroms till cykel mottages. Jag var inte tillräckligt smart att kolla här på Utsidan innan jag började leta i mina ”bra ha grejer”. Lätt, snabb och enhandsfattning är mina önskemål.

Per
 

Bilagor

  • Parkeringsbroms cykelIMG_6067 beskuren.jpg
    Parkeringsbroms cykelIMG_6067 beskuren.jpg
    69.1 KB · Visningar: 557
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Kanske smartare lägga ned cykeln om den är olastad. Väggar och vägräcken/staket är bäst att luta mot.

Bilden nedan från cykling med lätt tältutrustning Stockholm - Falkenberg i veckan.

Thure
 

Bilagor

  • P7091422.jpg
    P7091422.jpg
    48.3 KB · Visningar: 553
Så här enkelt blev det. En lagom tjock gummicord. Återstår att klippa av och snygga till ändarna lite och kanske en bättre knop.



Per
 

Bilagor

  • Parkeringsbroms IMG_6112 beskuren.jpg
    Parkeringsbroms IMG_6112 beskuren.jpg
    61 KB · Visningar: 539

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.