Cykelaffär i Sthlm?

Bra cykelaffär i Sthlm?

Är det någon som har tips på en bra MTB/cykelaffär i Stockholmstrakten. Gärna bra priser, stort utbud och kvalitetsprylar.
Själv bor jag i Alby söder om stan - men man är ju rätt bra på att pendla...

/pjurka - som kräks på storstan, men har svårt att hitta jobb någon annanstans (bra att ha jobb i alla fall...)
[Ändrat av pjurka 2002-03-18 kl 20:02]
 
Huddinge centrum

I Huddinge centrum finns en stabil mtb handlare.

Mountainbike Sale & Service

Adressuppgifter:
Mountainbike Sale & Service
Sjödalsbacken 2, 141 61 HUDDINGE Tfn 08-779 33 73
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Re: Bra cykelaffär i Sthlm?

pjurka; sa:
Är det någon som har tips på en bra MTB/cykelaffär i Stockholmstrakten. Gärna bra priser, stort utbud och kvalitetsprylar.

Kolla hos
ECI/Europeiska
Cykelimporten
Halmstadsvägen 51
121 06 STOCKHOLM
Tel. 08-649 50 20
Fax. 08-649 30 10
http://www.europeiskacykel.com/start2.htm

Det är strax öster om Björkhagens T-banestation dvs linje 17.
Man säljer mest racercyklar men är stora även på mountainbike och cyclocross.

Cykelcity på Söder strax söder om Folkungagatan, korsningen Kocksgatan Södermannagatan har också stort utbud och en skrytkatalog.
Södermannagatan 12
116 23 STOCKHOLM
tel 08-643 73 55
fax 08-643 73 66
måndag-fredag 10-18
lördag 10-13
http://www.cykelcity.se

Lycka till

Thure
 
Cyclig

Cyklig
Korsningen Frejgatan/Norrtullsgatan. Känns som en entusiast affär. Säljer marin och nishiki bla.

Velodrom
Kungsholmsgatan, nära klarasjö.

Cykelspecialisten
Långholmsgatan 14, Cannondale bla
 
Cykloteket!

Cykloteket är Stans i särklass bästa cykelaffär. I synnerhet om man kan springa och bevaka erbjudanden o specialpriser löpande,
 
Jag tycker inte att Cykloteket är särskilt bra... Affären är kul att strosa omkring i, men av säljarna och en del av verkstadspersonalen får man ofta felaktiga och missvisade svar. Dom verkar helt enkelt inte särsklit engagerade om man inte är intresserad av den dyraste Klein-hojjen.

/Stefan
 
Spana in Cykelspecialisten på Långholmsgatan, på Söder vid Västerbron. Hundra gånger mer personligt bemötande än på Cykloteket.

/J
 
Håller med om Cykelspecialisten

Håller med föregående om Cykelspecialisten. De är trevliga, kunniga och tillmötesgående.

På Cykloteket är det som sagt kul att strosa omkring, och de har en jättebra katalog och en hyfsad webbsida, men det känns lite storköp och opersonligt att handla där.

Cykelspecialisten ser ut som en liten butik när man kommer in, men de har ett källarplan också som rymmer mängder med hojar.
 
Affären i korsningen Frejgatan/Norrtullsgatan
heter inte Cyklig... Cyklig ligger nämligen i Solna vid Stråket...
Velodrom heter numera Cyklorama, de har två
affärer, en på Kungsholmsgatan och en på Styrmansgatan
Annars håller jag med om det som skrivits om
affärerna. Cykloteket är riktigt bra om man vill
handla kläder, annars verkar de inte så duktiga.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips