crescent ultima...

Jag har blivit erbjuden att köpa en hoj som säljaren påstår vara crescents teamåkarhåj 03-04. Det är en Crescent ultima med xtr rakt igenom. Jag skulle vilja höra era åsikter om den cykeln. Nån som kört på en kanske. Finns det någon sida på internet där jag kan tänkas hitta fakta om den.
 
Jag sålde någon Ultima då de var aktuella.
Det du skall se upp med (förutom det vanliga när du köper beg MTB) är bromsarna Magura elise tror jag det var och baknavet.
Baknavet är ett DT. Det skall låta som en stenkross när du rullar på frihjul ;-)
Obervera att tillgången på reservdelar till navet är nästan obefintlig i Sverige.
Jag är väldigt osäker hur det är med tillgången på reservdelar till Magura numera. Crescent (numera Cycleroupe) har rensat bort mycket i sitt sortiment.

/Martin
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
för det första tror jag att han menar en ny hoj...om det är en sån där dt nav som du menade så ska han ju bara vara glad för det...de går ju typ aldrig sönder...och annars är det ju fina cykla,inget fel på de...jag undra bara vilken affär du menar...jag tippsar på tellus? han har väl några kvar
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips