coverboots?

Hej

Jag skall ut och vandra i aug. och tänkte testa coverboots som jag lyckats snappa upp information om här på forumet, var köper ni dessa? Har själva inte hittat dem i de butikerna här i Malmö.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
http://www.helsport.com/helsport/pr...2&entrypage=true&guid=1&lnodeid=4&pageid=5014

Bara benen kan ju vara en idé då man sparar 3 hekto? Men då går väl ett par regnbrallor lika bra?

Jag har dock aldrig fattat hur folk får tätt där nede. Jag har ett par lundhags pro och det är ju en massa klamrar och sånt i vägen, speciellt blir det ett "hål" där lädern veckar sig.

Man kan kanske ha över ett neoprenskydd som "jämnar till", ett sånt som annars används mot grus till flugfiskevadare?

Sedan drar man två resårspännen runt.
 
Jag går inte i kängor så jag lyckas nog inte heller täppa tätt med damasker, regnbyxor eller något annat. Att kunna dra ett par "påsar" över fötterna skulle vara så bekvämt, det tar sån tid när man skall byta till sandaler, torka fötterna efteråt o.s.v. å så är det ju lite kallt också :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips