Canon EOS 300

Hej, jag ska köpa en ny systemkamera och har funderat på Canon EOS 300 med 28-90 mm och 75-300 mm objektiv (5990 kr). Är det någon som har förslag på likvärdig kamera som är bättre i samma prisklass. Jag är nybörjare och prioriterar lätt vikt eftersom jag fjällvandrar mycket.
 
Canon 300

Hej! Jag köpte en Canon 300 förra sommaren och har använt den flitigt sedan dess,bla till toppturer. Är helnöjd med kameran. Jag använder 28-105 och 75-300 från Sigma. Jag rekomenderar dig att titta på de nya "super-zoomarna" 28-300 från bla Tamron och Sigma. Slipper då att byta/släpa på två objektiv. Nackdelen är priser och lite försämrad blidkvalitet i ytterlägena.
 
Funkar bra

Har själv en Canon EOS 300, och är jättenöjd med den. Kör med Sigma 28-105 obejktiv. Fundrar på att skaffa ett 80-300 också, men för mitt foto har det hittills räckt med den utrustning jag har. Lätt kamera.

/Kotten
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips