Byta skäddavajer

Ska byta skäddavajer på min Buccaneer. Den ska sitta bockad i spåret i skäddan (se bild). Tidigare satt den med någon elastisk massa (typ sikaflex) som var ganska lätt att ta bort mekaniskt. Vet inte om detta var original, men det har suttit i minst tio år... Är det sikaflex som är bästa valet? Alternativet är epoxi. Det skäddabytarinstruktioner jag surfat runt på verkar använda epoxi. Tankar och tips? Antar att det främst är bocken på vajern som håller den på plats.
 

Bilagor

  • skeg.jpg
    skeg.jpg
    25.4 KB · Visningar: 575

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tänk på att Sikaflex är ett varumärke. Det finns massor av olika typer av sikaflex för olika typer av applikationer. Många varianter är långt ifrån lämpliga att limma med utan vissa tätar bara och har då ingen större vidhäftningsförmåga eller mekanisk styrka.

Gå till sikaflex hemsida och kolla upp vilken typ du behöver, någon form av karosserilim tycker jag vore lämpligt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips