Böja till slangen på Optimus-pump?

Hej!

Jag har en ganska banal fråga. Hur böjer man till slangen på en Optimus pump (tillhörande Polaris)? Den har fungerat bra i lilla flaskan på 0,4L men nu när jag provade med 1L-flaskan som har en större diameter så hamnade slangens intag inte ute vid flaskans vägg utan den fortsatte ligga i bränslet när jag vände till "Off"-läget. Flaskan var fyllt till Max-markeringen. Jag lätt den brinna ca 10min i Off-läget men ingen tendens att slockna. Hur jag än försöker böja till slangen så tycker jag bara att den återtar sitt grundläge. Visst ska väl pumpen fungera även till de större flaskorna? Har ni något förslag?

/Erik
 
Har för mig att vissa större Primus flaskor levereras med en förlängningsslang så att bränsleröret kommer längre ut ,samt längre ner, kan du ev. ordna en slang att sätta utanpå ditt bränslerör för att uppnå desamma ?
 
Jag brukar se till att jag lägger något under botten till flaskan, så den "lutar framåt mot pumpen" , när jag vänder den till "off" och det brukar alltid runka smidigt, även med fylld enlitersflaska. att "öppna spjället" på brännaren, så att det pyser ut "mer av trycket" den vägen brukar också underlätta när jag skall få stopp på den. Till sist är luften slut.
 
... Visst ska väl pumpen fungera även till de större flaskorna?
Nej, det tror jag inte är avsett, då hade insugsslangen säkert varit teleskopisk...
De större flaskorna är nog mer att betrakta som förrådsbehållare...

Själv har jag normalt en gammal grön Optimus 450ml-flaska (Ø 74mm och med väldigt slank hals - vilket
säger en del om åldern) till brännaren - den är lagom och lätthanterlig för såväl pumpandet som vändandet.

Behöver jag ha med mer bränsle än så - så blir det någon av 0.6 (Ø 74mm) eller 1.0 (Ø 80mm) eller 1.5
(Ø 89mm) -liters flaskorna som får följa med som redundant bränsleförråd. En bieffekt blir då att man inte
samlat alla sina *ägg* i en och samma flaska - om något otrevligt skulle inträffa...

Vill man prompt ha en av de större flaskorna (med sin större diameter) som ordinarie bränsleflaska till sin
Optimus-pump så är det bara att ta fram varmluftspistolen och försiktigt!!! värma slangen och böja den en
aning utåt. Det är ju bara sådär 3 till 7 millimeter ytterligare som behövs för att nå ut till väggen på 1 resp.
1.5 -flaskorna. Och sedan så får man säkerställa, som Kotten konstaterade, att flaskan i liggande On-läge
lutar lite ner mot pumpen. √ Problem solved...
/Odd

PS
Slangen är inskruvad i pumphuvudet med en M4x0.7 -gäng - om du skulle vilja byta den mot en längre...
Borrhålets sneda vinkel ger slangen dess 'lutning' ut mot flaskväggen.
 
Primusflaskorna har max filling markerat. Det avser när flaskan används som bränsleflaska. Trangia-flaskorna för multifuel X2 också tillverkade av pimus har markeringar: utan pump och med pump.
Eg: Primus bränsleflaska 0,6 Max filling 530 ml. Trangia bränsleflaska 0,6 Max fyllning utan pump 530 ml, Max fyllning med pump 450 ml. Så oavsett matarslangens tillkortakommanden har du nog för mycket bränsle i flaskan när du använder pump.
/John
 
Tack för alla era svar. Nu blev jag helt klart lite klokare. Jag får nog helt enkelt fortsätta använda den lilla flaskan till köket vid användning och komplettera med ytterligare en flaska med extrabränsle (storlek beroende på turens längd). Alternativt skaffa en längre slang eller m.h.a. värme bocka till den som redan sitter på pumpen.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Mysko. Har själv en mkt stor Primusflaska som är större än 1L och pumpen fungerar även i den.

Så kolla en ggn till på bränslemängden. Alt så är röret felböjt från början.

//J
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.