Bli en del av gemenskapen och gör samhällsnytta.

Bra det också men ta även barnen med ut och visa varifrån maten kommer till butikens plastförpackningar och hamburgarkedjor.
Absolut! Det är mycket viktigt att barnen förstår var maten kommer ifrån. Och att barnen förstår vad viltvård innebär. Och att barnen förstår att man inte kan föda upp boskap utan att vara en sann djurvän. Det vore faktiskt väldigt bra om hela befolkningen begrep dessa tre saker, tror jag
 

lsjonsson

Avstängd
Bli en del av gemensakpen och gör samhällsnytta

Gå med i Friluftsfrämjandet och ta med barn ut i naturen. Lär dem om arter och kretslopp och hur vi ska göra i det lilla för att ta hand om vår planet. All förändring börjar med förståelse.

:)

Har man små barn 5-6 år så är Mulle ett bra alternativ.

Jag och frun hade sonen där för att lära honom naturen och dess kretslopp.
 

lsjonsson

Avstängd
Jo nu har det gått för långt här i landet för när man frågar barnen varifrån mjölken kommer så får man till svar en liten låda från ICA som mamma hämtar hem?

Mamman ska svara att den kommer från en kos bröst (juver) som du fick mjölk ifrån när du var liten fast mina juver heter bröst. ;):)
 
Jo nu har det gått för långt här i landet för när man frågar barnen varifrån mjölken kommer så får man till svar en liten låda från ICA som mamma hämtar hem?
Det låter som att dina barn behöver lite bildning... Dessutom kan det även vara pappa som hämtar hem mjölk i lite mer moderna familjer ... ;)
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Bli en del av gemensakpen och gör samhällsnytta

Gå med i Friluftsfrämjandet och ta med barn ut i naturen. Lär dem om arter och kretslopp och hur vi ska göra i det lilla för att ta hand om vår planet. All förändring börjar med förståelse.

:)

Bra ide det med.

Friluftsfrämjandet och jägarkåren är ju lite som varandras kusiner.
Friluftsfrämjandet här även stoltserat med en skidande jägare med en fälld Varg över axeln som symbol, Svenska jägareförbundets generalsekreterare Bo Sköld var tidigare generalsekreterare på Friluftsfrämjandet.
Dessutom bildades föreningen av av militärer år1892 så släktskapet gör att steget därifrån vidare till bössan känns rätt naturligt. :)

1.png
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips